Διαταράκτης πραγματικότητας
Διαταράκτης πραγματικότητας
Διαταράκτης πραγματικότητας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διαταράκτης πραγματικότητας

Φαινόμενα που κατά τον κοινό νου είναι ακατανόητα και αποτελούν μυστήριο βρίσκουν πάντα την απάντηση με απόλυτα φυσικές μεθόδους που μας επιτρέπουν να κατανοήσουμε το ποιόν αυτών. Η ίδια η φύση απαντά στο άγνωστο ...
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Το φόρουμ αυτό σχετίζεται με την διατάραξη της πραγματικότητας που ζούμε στην καθημερινότητα μας, που όμως δεν γίνεται αντιληπτή από τους περισσότερους από εμάς. Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει κάποια ακατανόητα φαινόμενα, ( διατάραξης της πραγματικότητας ) που τους έχουν τρομάξει, ή τους έχουν προβληματίσει, λίγο ή πολύ και παραμένουν σιωπηλοί, φοβούμενοι την κατακραυγή των γύρω συνανθρώπων τους. Ως εκ τούτου, επιδιώκουν να διαγράψουν τα φαινόμενα αυτά σιγά, σιγά από την μνήμη τους, φοβούμενοι, προσπαθώντας να μην διαφοροποιούνται από το κοινωνικό σύνολο. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι ο κάθε άνθρωπος που έχει βιώσει ένα φαινόμενο στην ζωή του, θα προσπαθούσε να το αποποιηθεί, προκειμένου να μην μπει στο στόχαστρο, επιτρέποντας σε όλους τους άλλους να του πετάξουν τα βέλη της δικής τους ανασφάλειας, κερδίζοντας έναν πόλεμο που όμως στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε μάχη ... Έτσι ο φίλος μας ή η φίλη μας που βίωσε ένα φαινόμενο μπορεί επιτέλους να βρει ένα απάγκιο όπου και θα εναποθέσει τους φόβους του και τις ανησυχίες του για θέματα που μέχρι τώρα δεν μπορούσε να συζητήσει με κανέναν άλλο άνθρωπο για τους παραπάνω λόγους. Στο φόρουμ αυτό μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας, όλες τις εμπειρίες σας, ή φίλων, ή γνωστών σας που όμως να είναι απόλυτα αληθείς. Σε περίπτωση που αναφέρετε γεγονότα που παρεκκλίνουν της πραγματικότητας, οι απαντήσεις που θα λάβετε θα είναι ανάλογες με τα γεγονότα που περιγράψατε. Στο φόρουμ αυτό θα συζητάμε μόνον τις εμπειρίες που εσείς ή κάποιος που εσείς γνωρίζετε, έχει ζήσει και όχι αόριστες συζητήσεις όπως έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και σε άλλα φόρουμ. Αυτό το κάνουμε για να δοθούν απαντήσεις σε αυτούς που πραγματικά τις χρειάζονται και όχι απλώς για να κάνουμε μια απλή συζήτηση έτσι για να περνά η ώρα ...

 

 ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vlepw ta oria

vlepw ta oria


Ζώδια : Λέων Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2012
Ηλικία : 49

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 24, 2012 3:36 am

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας!Είναι κάτι που έλειπε(μια σοβαρή φωνή μέσα στο διαδυκτιακό χάος)και εύχομαι να βοηθήσεται(όσο και να βοηθηθήτε)να κατανοηθούν γεγονότα και καταστάσεις.
Θέλω και εγώ να σας εξιστορίσω μια πρόσφατη εμπειρία μου που με έχει προβληματίσει εδώ και λίγες μέρες.
Πρόκειται για μια χαμένη μέρα,και τί εννοώ χαμένη...μιλάω για μία μέρα που ανακάλυψα πως δεν έζησα(ή για την οποία δεν έχω καμμία ανάμνηση)!!!
Δεν "έζησα"την 13η Σεπτεμβρίου.Κοιμήθηκα στις 12/9 και ξύπνησα στις 14/9...!Το ανακάλυψα μόλις έφτασα στην δουλειά μου.1)Επάνω στο γραφείο το ημερολόγιο έδειχνε 13/9(πάντα γυρίζω σελίδα την επόμενη που πάω για δουλειά)και υπέθεσα πως κάποιος συνάδελφος το είχε γυρίσει(ακόμα δεν είχα καταλάβει τι γινόταν).2)Ανοίγοντας τον υπολογιστή είδα 14/9 και το εορτολόγιο της ημέρας,αλλά και πάλι υπέθεσα πως κάποιος το είχε πειράξει και μάλιστα είχα αρχίσει να φορτώνω...3)Μπαίνει πελάτης του γραφείου και εύχεται Χρόνια Πολλά στο αφεντικό μου(το γιό του τον λένε Σταύρο)και του λέω (αστειευόμενη)"αύριο το κέρασμα"και γυρίζουν και οι δύο και μου λένε πως "σήμερα είναι του Σταυρού",για να ακούσω στην συνέχεια την καμπάνα(σημ.ότι πάω γύρω στις 7.30 για δουλειά)και "μένω"!Για να μην μακρυγορώ,μέσα στην πορεία της ημέρας ανακάλυψα πως 1)το γεγονός το ζούσα μόνο εγώ(δικιά μου ημέρα είχε χαθεί)και 2)"κάποιος"ή "κάτι" έκανε τις δικές μου δουλειές...!Τί θέλω να πώ.Στο γραφείο πήγα κανονικά,δούλεψα,μίλησα με κόσμο,πήγα το παιδί μου στο σχολείο,το πήρα το μεσημέρι,μίλησα με την μητέρα μου,την αδελφή μου,τον άντρα μου κτλ.μόνο που δέν ήμουνα ΕΓΩ!!!Δεν θυμάμαι τίποτα από όλα αυτά!!!Που ήμουνα πραγματικά?Γίνεται να βρέθηκα μια μέρα μπροστά στον χρόνο και το μεσοδιάστημα να χάθηκε?Υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στην ημέρα που έχασα?Αν και κατά καιρούς έχω ζήσει διάφορες εμπειρίες,θα πώ ψέματα αν πώ πως δεν τρόμαξα.Επίσης αν όντως ζω μια χρονική μετάθεση είναι δυνατόν να "χωρίστικα"και κάποιο άλλο κομμάτι μου να ζεί μια μέρα "πίσω"?Πάντως εδώ και 10 μέρες προσταθώ να ανακαλέσω έστω και μια μικρή λεπτομέρεια στο μυαλό μου,αλλά τίποτα...
Α!Και μια λεπτομέρεια,14/9 ξημερώματα(περίπου στις 6)με ξύπνησε η κορούλα μου,η πρώτη της κουβέντα ήταν :"μανούλα μου γύρισες?"Δεν έδωσα εκείνη τη στιγμή σημασία γιατί δεν είχα ξυπνήσει εντελώς και γιατί κατά καιρούς μου λέει διάφορα...Από εκείνη την ημέρα ξυπνάει αυτή την ώρα.Δεν ξέρω κατά πόσο σημαντικό είναι αυτό.Απλά το παραθέτω.
Ευχαριστώ για τον "χρόνο" σας και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 24, 2012 6:13 am

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας!Είναι κάτι που έλειπε(μια σοβαρή φωνή μέσα στο διαδυκτιακό χάος)και εύχομαι να βοηθήσεται(όσο και να βοηθηθήτε)να κατανοηθούν γεγονότα και καταστάσεις.
Θέλω και εγώ να σας εξιστορίσω μια πρόσφατη εμπειρία μου που με έχει προβληματίσει εδώ και λίγες μέρες.
Πρόκειται για μια χαμένη μέρα,και τί εννοώ χαμένη...μιλάω για μία μέρα που ανακάλυψα πως δεν έζησα(ή για την οποία δεν έχω καμμία ανάμνηση)!!!
Δεν "έζησα"την 13η Σεπτεμβρίου.Κοιμήθηκα στις 12/9 και ξύπνησα στις 14/9...!Το ανακάλυψα μόλις έφτασα στην δουλειά μου.1)Επάνω στο γραφείο το ημερολόγιο έδειχνε 13/9(πάντα γυρίζω σελίδα την επόμενη που πάω για δουλειά)και υπέθεσα πως κάποιος συνάδελφος το είχε γυρίσει(ακόμα δεν είχα καταλάβει τι γινόταν).2)Ανοίγοντας τον υπολογιστή είδα 14/9 και το εορτολόγιο της ημέρας,αλλά και πάλι υπέθεσα πως κάποιος το είχε πειράξει και μάλιστα είχα αρχίσει να φορτώνω...3)Μπαίνει πελάτης του γραφείου και εύχεται Χρόνια Πολλά στο αφεντικό μου(το γιό του τον λένε Σταύρο)και του λέω (αστειευόμενη)"αύριο το κέρασμα"και γυρίζουν και οι δύο και μου λένε πως "σήμερα είναι του Σταυρού",για να ακούσω στην συνέχεια την καμπάνα(σημ.ότι πάω γύρω στις 7.30 για δουλειά)και "μένω"!Για να μην μακρυγορώ,μέσα στην πορεία της ημέρας ανακάλυψα πως 1)το γεγονός το ζούσα μόνο εγώ(δικιά μου ημέρα είχε χαθεί)και 2)"κάποιος"ή "κάτι" έκανε τις δικές μου δουλειές...!Τί θέλω να πώ.Στο γραφείο πήγα κανονικά,δούλεψα,μίλησα με κόσμο,πήγα το παιδί μου στο σχολείο,το πήρα το μεσημέρι,μίλησα με την μητέρα μου,την αδελφή μου,τον άντρα μου κτλ.μόνο που δέν ήμουνα ΕΓΩ!!!Δεν θυμάμαι τίποτα από όλα αυτά!!!Που ήμουνα πραγματικά?Γίνεται να βρέθηκα μια μέρα μπροστά στον χρόνο και το μεσοδιάστημα να χάθηκε?Υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στην ημέρα που έχασα?Αν και κατά καιρούς έχω ζήσει διάφορες εμπειρίες,θα πώ ψέματα αν πώ πως δεν τρόμαξα.Επίσης αν όντως ζω μια χρονική μετάθεση είναι δυνατόν να "χωρίστικα"και κάποιο άλλο κομμάτι μου να ζεί μια μέρα "πίσω"?Πάντως εδώ και 10 μέρες προσταθώ να ανακαλέσω έστω και μια μικρή λεπτομέρεια στο μυαλό μου,αλλά τίποτα...
Α!Και μια λεπτομέρεια,14/9 ξημερώματα(περίπου στις 6)με ξύπνησε η κορούλα μου,η πρώτη της κουβέντα ήταν :"μανούλα μου γύρισες?"Δεν έδωσα εκείνη τη στιγμή σημασία γιατί δεν είχα ξυπνήσει εντελώς και γιατί κατά καιρούς μου λέει διάφορα...Από εκείνη την ημέρα ξυπνάει αυτή την ώρα.Δεν ξέρω κατά πόσο σημαντικό είναι αυτό.Απλά το παραθέτω.
Ευχαριστώ για τον "χρόνο" σας και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!



Καλωσόρισες vlepw ta oria !

Είναι πολύ ευχάριστο, να βλέπω άτομα να αρχίζουν να μιλούν, για όλα αυτά τα φαινόμενα και μάλιστα με τόση σιγουριά ! Αυτό σημαίνει, ότι είστε ήδη

έτοιμοι να μιλήσετε, για ότι σας έχει συμβεί ανά καιρούς στην ζωή σας, όσο και αν αυτό σας έχει τρομάξει.

Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης, του αυτού φόρουμ !

Το φαινόμενο που μας παρουσιάζεις, είναι αρκετά σύνηθες σε πολύ κόσμο, με μικρές διαφορές όπως : Να θυμούνται την προηγούμενη ημέρα τους, ενώ

γνωρίζουν ότι δεν την έζησαν.

Να μην δίνουν σημασία, ¨ πιστεύοντας ¨ ότι κάπου το μυαλό τους, τους μπερδεύει, προσπαθώντας να θυμηθούν το χθες …

Να προσπαθούν να ξεχάσουν, αυτό το φαινόμενο, γιατί καταμαρτυρά ¨ τρέλα ¨ για το κοινωνικό σύνολο.

Και άλλες φτηνές δικαιολογίες, που προσπαθεί ο κάθε άνθρωπος να βρει για να μην αντιμετωπίσει με την προσωπική λογική του, κάτι που δεν ευσταθή με

την κοινή λογική.

Στο φαινόμενο αυτό μας περιγράφεις, με πολλές και προσεκτικές λεπτομέρειες, τόσο το φαινόμενο όσο και τις ερωτήσεις που γεννώνται στο μυαλό σου.

Αυτό μας δείχνει μια προσπάθεια από μέρους σου, να κοιτάξεις πίσω από το φαινόμενο και να δεις αυτό που προκάλεσε την διατάραξη της πραγματικότητας

σου. Αυτό, είναι κάτι που θα πρέπει να κάνει ο κάθε ένας από εμάς όταν ζει ένα φαινόμενο, ότι τύπου και να είναι αυτό !

Περιγράφεις στο φαινόμενο σου, ότι έχασες μια μέρα ( δίνοντας και την ημερομηνία αυτής ) και ότι εσύ, αυτό που έζησες είναι στην ουσία, είναι να

κοιμηθείς την 12 του μηνός και να ξυπνήσεις την 14 του μηνός. Επίσης μας αναφέρεις ότι κατά ένα περίεργο τρόπο, κάποιος είχε αναλάβει να κάνει τις ¨

δουλειές σου ¨ όποιες και αν ήταν αυτές, ακόμα και να πάει το παιδί αλλά και να πάρει το παιδί σου από το σχολείο ! Επίσης, αναφέρεις, ότι κάποια άτομα

που βρίσκονται στο γύρο περιβάλλον σου, σου μίλησαν και πιθανώς έκαναν και πράγματα που απαιτούσε η ημέρα μαζί σου.

Αυτό μας δηλώνει, ότι στην χρονική στιγμή της 13 του μηνός, κάποια σαν και εσένα ¨ για τα μάτια των γύρο ¨, ήταν εκεί και ζούσε την κάθε στιγμή της

ημέρας, με απόλυτα φυσιολογικό τρόπο. Αυτός είναι και ο λόγος, που εσύ κατάλαβες, ότι το φαινόμενο το ζούσες μόνον ΕΣΥ. ( Δικιά μου ημέρα έχει χαθεί

) ! Για όλους τους άλλους, εσύ υπήρξες κανονικά και έζησες την ¨ χαμένη ημέρα ¨ ! Άρα, δεν θα μπορούσαν να είναι σε θέση να καταλάβουν, το ότι εσύ

έλειπες !

Σε αυτήν την περίπτωση, καλό είναι να ρωτήσεις, αυτούς με τους οποίους ¨εκείνη ¨ συναναστράφηκε, για το τι έγινε και αν το θυμούνται, να σου δώσουν

απάντηση.

Από αυτές τις λιτές απαντήσεις που θα λάβεις, θα πρέπει να δεις, εάν και κατά πόσο εσύ μπορείς να θυμηθείς κάτι. Έστω και αν αυτό το κάτι σε ξενίζει !

Προσοχή ! Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βίωσες το φαινόμενο, αλλά αντιθέτως ότι το βίωσες και τώρα ψάχνεις να δεις ποια ήταν αυτή που ¨ είχε πάρει την

θέση σου ¨ …

Σε αυτό το σημείο θα παραθέσω ένα παράδειγμα, για να μπορέσεις να καταλάβεις όπως και εγώ, όταν μου συνέβη το ίδιο πράγμα πριν από καιρό.

Το παράδειγμα αυτό, αναγκάστηκα να το κατασκευάσω, για να πάρω τόσο εγώ όσο και κάποιοι άλλοι, απαντήσεις για το τι πραγματικά ζήσαμε … Το

παράδειγμα αυτό επέχει ονόματα και στοιχεία που είναι καθ΄όλα πλασματικά.

Παράδειγμα

Δυο φίλες η Γιώτα και η Μαρία, περπατούν στο Σύνταγμα.

Σε κάποια στιγμή, η Γιώτα βιώνει ένα φαινόμενο ( ανώνυμο προς το παρών ), που την πάει σε ένα άλλο χώρο, που σαφώς δεν είναι το Σύνταγμα, αλλά

αντιθέτως είναι ένα δάσος, στην μέση του πουθενά.

Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να πούμε ότι το παράδειγμα αυτό, χωρίζεται σε δυο μέρη με δυο πλευρές το κάθε ένα συν τις απαντήσεις.

Μέρος πρώτο ( πλευρά 1 ) : Η Γιώτα, εμφανίζεται στο δάσος, χωρίς να έχει την παραμικρή μνήμη, από την προηγούμενη πραγματικότητα της, όπου

βρισκόταν στο Σύνταγμα με την Μαρία. ( Αυτό το λέμε, η Γιώτα ανέμελη στο δάσος ).

Μέρος πρώτο ( πλευρά 2 ) : Την χρονική στιγμή, που η Γιώτα περπατά ανέμελη στο δάσος και δεν θυμάται την Μαρία, αλλά ούτε και το Σύνταγμα, Η Μαρία

του Συντάγματος, Συνεχίζει να περπατά με μια Γιώτα, χωρίς να έχει καταλάβει το παραμικρό…

Μέρος Δεύτερο ( πλευρά 1 ) : Η Γιώτα του δάσους, μπορεί είτε κατά την πρώτη στιγμή εμφάνισης της, είτε κατά την διάρκεια του φαινομένου της, να

θυμηθεί την Μαρία αλλά και το Σύνταγμα. Σε αυτήν την περίπτωση, η Γιώτα θα νιώσει πολύ άβολα, γιατί θα είναι σε θέση να καταλάβει, ότι η

πραγματικότητα που αυτή ζούσε… ( Με την Μαρία στο Σύνταγμα ), γλίστρησε από τα χέρια της, χωρίς να μπορεί η Γιώτα να κάνει τίποτα για να το

σταματήσει. Αυτονόητο λοιπόν είναι, ότι η Γιώτα ¨ αν δεν συμβεί άλλο φαινόμενο ¨ που να επαναφέρει τα πράγματα στην πρωταρχική τους μορφή, η Γιώτα

θα παραμείνει έγκλειστη στην νέα αυτή πραγματικότητα.

Μέρος δεύτερο ( πλευρά 2 ) : Η Μαρία του Συντάγματος, η οποία μιλά και ζει τα πάντα με την Γιώτα, για όσο διάστημα η Γιώτα του δάσους είναι ανέμελη…

Μόλις η Γιώτα θυμηθεί, η Μαρία θα χάσει αυτόματα, την Γιώτα από δίπλα της. Αυτονόητο είναι λοιπόν ότι, τώρα, η Μαρία ζει ένα φαινόμενο ( πράγμα που

είναι εν μέρει αλήθεια και όχι ολοκληρωτικά, αφού και η Μαρία ζει το φαινόμενο της εξαφάνισης της Γιώτας, αλλά και η Γιώτα ζει το φαινόμενο, της

χαμένης πραγματικότητας που αυτή θυμάται.

Απαντήσεις : Όταν επιστρέψει η Γιώτα από την πραγματικότητα που περπατούσε στο δάσος ανέμελη, Θα βρεθεί να έχει χάσει χρόνο, και θα θυμάται και

άλλο σημείο χώρου, γιατί θα μπορούσε στο διάστημα που μεσολαβεί για την επιστροφή της Γιώτας, η Μαρία με την δική της Γιώτα να έχουν πάει για καφέ

σε μια καφετέρια και να μην περπατάνε πια…

Ενώ στην άλλη περίπτωση, όπου η Γιώτα θυμάται την Μαρία και το Σύνταγμα, αλλά δεν μπορεί να πάει εκεί ( στην αυτή πραγματικότητα ), Η Μαρία, θα

χάσει την Γιώτα από δίπλα της. Όταν η Γιώτα θα επιστρέψει στο …Σύνταγμα, η Μαρία θα οδύρεται για την εξαφάνιση αλλά και την εμφάνιση της Γιώτας

αλλά και η Γιώτα, για το ότι ήταν σε ένα δάσος ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ …

Αυτό, στην περίπτωση που η Γιώτα θυμάται ακόμα ότι ήταν στο δάσος, αλλιώς, δεν θα ξέρει να εξηγήσει στην Μαρία, που ήταν, ή ακόμα χειρότερα, θα την

βγάζει τρελή ή ζαλισμένη από το περπάτημα…

Εύχομαι, το παράδειγμα αυτό να σε βοηθήσει, να καταλάβεις το φαινόμενο που έζησες, όπως βοήθησε και εμάς.

Προσπάθησε να ενσωματωθείς στο παράδειγμα και να βρεις σημεία που σου θυμίζουν ομοιότητες με αυτό που έζησες…

Όσον αφορά το παιδί σου και την φράση που είπε, δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά με πάσα επιφύλαξη το παιδί, κατάλαβε πότε μαζί με την

εικόνα της μάνας του, υπήρξε και η συνηδειτότητα αυτής εντός. ( Αυτό είναι μια θεωρία δική μου μην την δέσεις ).









Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
vlepw ta oria

vlepw ta oria


Ζώδια : Λέων Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2012
Ηλικία : 49

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 25, 2012 3:41 am

Αγαπητέ john_art,ευχαριστώ για την άμεση και διαφωτιστική απάντησή σου.
Δεν θα σου απαντήσω ακόμα για τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξα διαβάζοντας τα παραδείγματα γιατί ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση και στην έρευνα.Αν και πρόκειται για ένα φαινόμενο που το έχω ξανα-ζήσει παλαιότερα δεν υπήρχε ούτε η "απώλεια"μνήμης,ούτε τόσο μεγάλη διάρκεια του φαινομένου(μια ολόκληρη ημέρα).Λαμβάνω υπ΄όψιν μου και σχετικές συζητήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς και...βλέπουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babis_tsa
Admin
babis_tsa


Ζώδια : Δίδυμος Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 50
Τόπος : Πειραιάς

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 25, 2012 10:24 am

vlepw ta oria έγραψε:
Αγαπητέ john_art,ευχαριστώ για την άμεση και διαφωτιστική απάντησή σου.
Δεν θα σου απαντήσω ακόμα για τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξα διαβάζοντας τα παραδείγματα γιατί ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση και στην έρευνα.Αν και πρόκειται για ένα φαινόμενο που το έχω ξανα-ζήσει παλαιότερα δεν υπήρχε ούτε η "απώλεια"μνήμης,ούτε τόσο μεγάλη διάρκεια του φαινομένου(μια ολόκληρη ημέρα).Λαμβάνω υπ΄όψιν μου και σχετικές συζητήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς και...βλέπουμε!




Καλώς ήρθες στο φόρουμ vlepw_ta _oria
Θα μπω αμέσως στο θέμα και το θέμα είναι η πραγματικότητα . Φαντάσου λοιπόν ότι η πραγματικότητα είναι ένα ποτάμι που ρέει. Και ενώ ο κόσμος νομίζει ότι έχει μια κατεύθυνση ,εκείνη έχει πολλές κατευθύνσεις .
Αυτό είναι πολύ εύκολο να το καταλάβουμε, γιατί αν η πραγματικότητα είχε μια κατεύθυνση και όλα ακολουθούνταν με μια φυσιολογική ροή ,δεν θα υπήρχαν φαινόμενα.

Η ύπαρξη φαινόμενων, δηλώνει ακριβώς αυτό. Δηλαδή τις διαφορετικές ροές ή κατευθύνσεις της πραγματικότητας. φαντάσου λοιπόν ότι οι άνθρωποι, είναι ψαράκια μέσα σε αυτό το ποτάμι. Το σύνολο των ψαριών, θα ακολουθούσε μια πορεία προς τα κάτω. Αυτό είναι που εμείς οι άνθρωποι εκφράζουμε, ως μέλλον στις μέρες μας, γιατί κάτι μας σπρώχνει να πάμε μπροστά.
Αν όμως, υπήρχαν ψάρια εντός του πόταμου, που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν μια διαφορετική κατεύθυνση, (βλέπε σολομός, που πάει κόντρα στην ροή του ποταμού), τότε η πραγματικότητα που είχε το εν λόγω ψάρι η άτομο, θα γλιστρούσε από τα χέρια του και αυτά που θα γινόντουσαν και θα ζούσε, θα ήταν άλλα από αυτά που ζούνε όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι η ¨ ψάρια ¨.
Σε αυτό επιπροσθέτως, έρχονται με την δική τους σειρά, οι όχθες του πόταμου ,για να δηλώσουν την διαφορετικότητα της εικόνας του πεδίου δράσης ( τρόπου κίνησης ) του ψαριού ή ανθρώπου, που κινείται προς τα κάτω, με το πεδίο δράσης του ψαριού ή ανθρώπου που κινείται αντίθετα.

Βέβαια, η μια όχθη, δείχνει την εικόνα της ζωής της καθημερινότητας μας, ενώ η άλλη όχθη, την εικόνα της ζωής, που θα είχε η καθημερινότητα μας, αν είχαμε αυτά που θέλαμε.

Εδώ λοιπόν, γίνετε και η διατάραξη της πραγματικότητας. Αυτό γίνεται, γιατί αυτός που έβλεπε δεξιά, κατεβαίνοντας το ποτάμι (την όχθη της καθημερινότητας του), αν πήγαινε αντίθετα και συνεχίζει να κοιτάει δεξιά, τότε θα έβλεπε την όχθη( την εικόνα που θα είχε η ζωή του αν είχε αυτά που ήθελε ),επειδή όμως δεν έχει καταλάβει ότι κοιτάει άλλη όχθη και νομίζει ότι κοιτάει την όχθη της καθημερινότητας του, αλλάζει η καθημερινότητα η όποια παρουσιάζεται υπό μορφή φαινόμενου.

Ο τρόπος που θα δούμε την μορφή του κάθε φαινόμενου, ορίζεται από το πόσο είμαστε συμβατοί, να καταλάβουμε – να κατανοήσουμε, αυτές τις διαφορές.
Έτσι, μην περιμένεις να έχεις μια τιμή πάγιας κατανόησης σε αυτό που βλέπεις, γιατί η τιμή αυτή, αλλάζει όσο εμβαθύνεις μέσα σε αυτό.
πάντα θα βλέπεις διαφορετικά πράγματα, με μια αυξητική πορεία φαινόμενων αλλά και βάθος αυτόν.
Όσο λοιπόν θα αναζητάς απαντήσεις, τόσο θα αλλάζεις αυτές τις ροές και θα βλέπεις διαφορετικές όχθες. Συμπεριέλαβε στα παραπάνω και το παράδειγμα Γιώτας, Μαρίας που έδωσε ο φίλος μου john_art και πιστεύω ότι θα καταλάβεις πολλά πράγματα.

Ευχαριστώ babis_tsa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 25, 2012 2:37 pm

vlepw ta oria έγραψε:
Αγαπητέ john_art,ευχαριστώ για την άμεση και διαφωτιστική απάντησή σου.
Δεν θα σου απαντήσω ακόμα για τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξα διαβάζοντας τα παραδείγματα γιατί ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση και στην έρευνα.Αν και πρόκειται για ένα φαινόμενο που το έχω ξανα-ζήσει παλαιότερα δεν υπήρχε ούτε η "απώλεια"μνήμης,ούτε τόσο μεγάλη διάρκεια του φαινομένου(μια ολόκληρη ημέρα).Λαμβάνω υπ΄όψιν μου και σχετικές συζητήσεις που έχω κάνει κατά καιρούς και...βλέπουμε!




Καλημέρα vlepw ta oria !

Η απάντηση σου, είναι ίσως και η πιο σωστή !

Πρώτα εσύ θα πρέπει να δεις και να κρίνεις, όλα όσα μπορείς να βρεις από την έρευνα στο φαινόμενο σου.
Ίσως το παράδειγμα να σε μπέρδεψε λίγο, αλλά σε διαβεβαιώνω, ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου κάτι τέτοιο.
Το παράδειγμα αυτό, μπόρεσε και έλυσε, κάποιες απορίες που είχαμε στο παρελθόν και σε εμένα, αλλά και σε κάποιους που ήταν μαζί μου, όταν μας συνέβη παρόμοιο φαινόμενο.
( Το δικό μας φαινόμενο, έλαβε χώρα την 1 / Απριλίου / 2012 ¨ σαν ψέμα ¨ με μόνη διαφορά, ότι αυτό το ψέμα το ζήσαμε 2 φορές,
την μια μετά την άλλη, 4 άτομα και δυστυχώς, υπήρξαν αποδείξεις όπως : ( Το ότι μας είπαν ψέματα λέγοντας μας, ότι είναι πρωταπριλιά και την πρώτη
μέρα, αλλά και την δεύτερη, χωρίς όμως η μέρες να διαδέχονται τα ίδια γεγονότα. Αυτό έγινε και στους τέσσερεις μας και από διαφορετικά άτομα, σε
διαφορετικά μέρη. Το πρόβλημα ήταν την δεύτερη φορά, όταν ρωτούσαμε, τα άτομα που είχαμε μιλήσει την προηγούμενη ημέρα και αυτά μας έλεγαν ή ότι
δεν είπε ( ο συνομιλητής μας ) αυτό που εμείς θυμόμαστε ή ότι αυτό ειπώθηκε, μια μέρα πριν την ημέρα του φαινομένου μας. ( Τι παράξενη σύμπτωση, να
συμβεί ταυτόχρονα σε τέσσερα άτομα ) !
Τότε λοιπόν χρησιμοποιήσαμε, το παράδειγμα αυτό που είχαμε κατασκευάσει, για μια παλαιότερη μορφή φαινομένου, σχεδόν παρεμφερείς.
Με αυτό το παράδειγμα, μπορέσαμε να κατανοήσουμε, τι ακριβώς βιώσαμε !
Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος, που σου έγραψα το παράδειγμα αυτό, για να μπορέσεις και εσύ να βοηθηθείς όπως και εμείς, βλέποντας το φαινόμενο σου και
συγκρίνοντας αυτό με το παράδειγμα της Γιώτας και της Μαρίας.
Σου εύχομαι λοιπόν, η έρευνα σου να αποδώσει καρπούς αποδείξεων, που θα σε βγάλουν από την αμφισβήτηση ή που θα σου δώσουν τις απαντήσεις που
εσύ αναζητάς…

Ευχαριστώ Johnart

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
vlepw ta oria

vlepw ta oria


Ζώδια : Λέων Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2012
Ηλικία : 49

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 27, 2012 4:32 am

Θα ήθελα για μια ακόμα φορά να σας ευχαριστίσω για τις απαντήσεις σας και να σας πληροφορίσω ότι όντως οδηγούμε σε κάποια συμπεράσματα,και ιδιαίτερα μετά την χθεσινή ημέρα που ήρθε άλλη μια επιβεβαίωση του ότι έζησα το εν λόγω φαινόμενο.Να διευκρινίσω.
Επικοινώνισε μαζί μου φίλη που μου υπέδειξε πως την συγκεκριμένη,χαμένη για μένα,μέρα της έστειλα κάποια μηνύματα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και ότι επικοινώνησα μαζί της,κάτι που εγώ δεν θυμάμαι.Το έψαξα και είδα ότι δεν ήταν η μοναδική που τις έστειλα μήνυμα,αλλά είχα αναφέρει στην αρχική μου δημοσίευση ότι για τους άλλους εγώ έζησα την συγκεκριμένη ημερομηνία κανονικά.Με μπέρδεψε το γεγονός ότι επικοινώνισα μαζί της για να την ρωτήσω αν είδε τα μηνύματα περισότερο γιατί δεν θυμόταν αν ήταν την ίδια ή την επόμενη μέρα(εντάξυ αν είναι την ίδια μέρα,αν όμως επικοινώνησα την επόμενη μέρα, 14/9,υπάρχει πιθανότητα η επικοινωνία να έγινε 13/9,αλλά στην δική της μνήμη να καταγράφηκε στις 14/9 η αργότερα?).
Τα παραδείγματα που μου δώσατε με βοηθάνε πάρα πολύ,γιατί άλλο να χάνεις 5-10 λεπτά και άλλο μια μέρα...επίσης το δημοσίευμα του john_art για την λογική και την αντίληψη περιέχει πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα στοιχεία...
Καλή πορεία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 27, 2012 11:16 am

Θα ήθελα για μια ακόμα φορά να σας ευχαριστίσω για τις απαντήσεις σας και να σας πληροφορίσω ότι όντως οδηγούμε σε κάποια συμπεράσματα,και ιδιαίτερα μετά την χθεσινή ημέρα που ήρθε άλλη μια επιβεβαίωση του ότι έζησα το εν λόγω φαινόμενο.Να διευκρινίσω.
Επικοινώνισε μαζί μου φίλη που μου υπέδειξε πως την συγκεκριμένη,χαμένη για μένα,μέρα της έστειλα κάποια μηνύματα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και ότι επικοινώνησα μαζί της,κάτι που εγώ δεν θυμάμαι.Το έψαξα και είδα ότι δεν ήταν η μοναδική που τις έστειλα μήνυμα,αλλά είχα αναφέρει στην αρχική μου δημοσίευση ότι για τους άλλους εγώ έζησα την συγκεκριμένη ημερομηνία κανονικά.Με μπέρδεψε το γεγονός ότι επικοινώνισα μαζί της για να την ρωτήσω αν είδε τα μηνύματα περισότερο γιατί δεν θυμόταν αν ήταν την ίδια ή την επόμενη μέρα(εντάξυ αν είναι την ίδια μέρα,αν όμως επικοινώνησα την επόμενη μέρα, 14/9,υπάρχει πιθανότητα η επικοινωνία να έγινε 13/9,αλλά στην δική της μνήμη να καταγράφηκε στις 14/9 η αργότερα?).
Τα παραδείγματα που μου δώσατε με βοηθάνε πάρα πολύ,γιατί άλλο να χάνεις 5-10 λεπτά και άλλο μια μέρα...επίσης το δημοσίευμα του john_art για την λογική και την αντίληψη περιέχει πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα στοιχεία...
Καλή πορεία !



Καλησπέρα vlepw ta oria !

Για αρχή θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια και να σου πω ότι το γραπτό που λέει για τις διαστάσεις λογικής και αντίληψης, το έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς και με έχει βοηθήσει πάρα μα πάρα πολύ !

Τώρα όσον αφορά το μήνυμα σου, θα ήθελα να σου πω πρώτων, να μην απελπίζεσαι ούτε με εσένα, αλλά ούτε και με τους γύρω σου.

Όλοι οι γύρω σου, ( χωρίς να παρεξηγηθώ από κανέναν ) για τεχνικούς λόγους δεν ήταν μαζί σου, στο ταξίδι που εσύ έκανες και που από τα λεγόμενα σου, δεν μπορείς να φέρεις και μνήμες από αυτό. Αντιθέτως, οι γύρω σου, ήταν μαζί με μια ¨ όνομα σου ¨ ,που όμως δεν ήσουν εσύ ¨ !
Σε καμία από τις δυο περιπτώσεις, δεν μπορεί να κατηγορηθεί κανένας. Ούτε εσύ, από τους γύρω που παρέμειναν εδώ, με μια που ¨σου μοιάζει και έχει και τις μνήμες σου και γνωρίζει το παρελθόν σου ¨ κοκ. Αλλά ούτε και εσύ, μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν από όλους αυτούς, που μίλησες - συναναστράφηκες μαζί τους σαν ¨ μια άλλη ¨, αφού η συνειδητότητα σου, ήταν ενσωματωμένη σε άλλη από αυτήν που οι γύρω έβλεπαν.
Άρα, κανένας δεν μπορεί να διαψεύσει κανέναν, στην πραγματικότητα ! Από την άλλη πλευρά των πραγμάτων όμως, ( βλέπε διαστάσεις λογικής ) ο κάθε ένας προσπαθεί, να διαφυλάξει την δική του αλήθεια – πραγματικότητα με κάθε τρόπο, άλλωστε και εσύ το ίδιο κάνεις, με το να λες ακόμα και στον εαυτό σου, ότι ... κοίτα, όλα γύρω εκείνη την ημέρα, ήταν ψεύτικα, σαν μια παύση στην ζωή μου, πως άραγε μπορώ να συνεχίσω να ζω μαζί με όλους αυτούς, όταν μέσα μου ξέρω, ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή, όλοι αυτοί θα μπορούν να ¨αλλάξουν ¨ και εγώ, δεν θα μπορώ ούτε καν να τους το πω ! Ο πόσο μόνη μπορεί να είμαι...

Αυτό το συναίσθημα δυστυχώς, είναι κάτι που θα το νοιώσεις πολλές, μα πάρα πολλές φορές, πίστεψε με, το ξέρω από ιδίαν πείρα !

Βάση λοιπόν των άνωθεν στοιχείων, προκύπτει το αποτέλεσμα ότι : Το μήνυμα ή τα μηνύματα που εσύ έστειλες και κάποιος άλλος παρέλαβε, ήταν ακριβώς την ίδια μέρα, δηλαδή 13 του μήνα και όχι 14 ή κάποια άλλη μέρα. Αυτό που αυτήν την στιγμή σε μπερδεύει, είναι, ότι εσύ προσπαθείς να μετρήσεις την κάθε πράξη σου, με βάση την δική σου πραγματικότητα, πλην όμως, υπάρχει πάντα και η πραγματικότητα των υπολοίπων, που είναι εξίσου αληθινή με την δική σου. Αυτό θα πρέπει να το σεβαστείς, αν θέλεις να προχωρήσεις στον κόσμο των φαινομένων !
Για παράδειγμα, οι δυο αυτές πραγματικότητες αυτήν την στιγμή, η μια προς την άλλη, βρίσκονται στην δεύτερη διάσταση λογικής και τέταρτη αντίληψης.
Αυτό σημαίνει ότι, αντιμάχονται τα δυο ευθύγραμμα, ( μόνο για την συγκεκριμένη ημέρα 13 του μήνα ) σε δεύτερη διάσταση λογικής, ενώ η αντίληψη όλων, τόσο η δική σου, όσο και όλων των υπολοίπων, μπορεί να δεχθεί, ότι η δική σου αλήθεια στέκει ως εναλλακτικό τέλος πράξης ή γεγονότος σου, που όμως δεν ακολουθήθηκε από αυτούς ή η δική τους αλήθεια, μπορεί να στέκει ως εναλλακτικό τέλος πράξης – γεγονότος, που όμως δεν ακολουθήθηκε από εσένα.

Για προσπάθησε να το δεις και από αυτήν την σκοπιά, μήπως δεις και άλλα στοιχεία που μέχρι τώρα δεν είδες !

Μια σημείωσης : Υπάρχει περίπτωση, ( εξαιρετικά σπάνια ) να βρεθείς σε ένα άλλο φαινόμενο μπροστά, στο οποίο, όλοι όσοι αυτήν την στιγμή διατείνονται, ότι εσύ δεν έφυγες και ότι τους έστειλες μηνύματα και άλλα ... Να μην λένε πια αυτό, αλλά αντιθέτως να σου λένε, όχι ότι έφυγες, αλλά ότι δεν τους έστειλες ποτέ μήνυμα ! Σε αυτήν την περίπτωση, εσύ ψάχνοντας εκ νέου στο mail σου, δεν θα βρεις τα απεσταλμένα, ούτε καν στον κάδο των αχρήστων του mail σου. Να θυμάσαι ! εσύ θα θυμάσαι κανονικά και τις δυο αλήθειες πλέων, οι άλλοι... μόνο την τελευταία που λέει ότι δεν έστειλες κανένα μήνυμα.

Ο λόγος που μπορεί να γίνει αυτό είναι, γιατί η κάθε πράξη, είναι και θα παραμείνει ανοικτή προς μεταβολή από διάφορους παράγοντες, όποιοι και αν είναι αυτοί. Η κάθε πράξη, μπορεί να αλλάξει, ακόμα και μετά από χρόνια, χωρίς κανένας να το καταλάβει.

Συγνώμη αν έγινα λίγο ακατανόητος με αυτά που γράφω, αλλά δυστυχώς η νέα εποχή, όποτε και να είχε έρθει στον κόσμο μας, ήταν πάντα ακατανόητη στην αρχή. Δεν νομίζω ότι κάτι θα αλλάξει τώρα, για αυτήν την νέα εποχή ! Όλα θα γίνουν, όπως γινόντουσαν πάντα ! Κάποιοι, θα γίνουν οι γραφικοί και περίεργοι και ίσως τους πουν και τρελούς, που θα λένε πράγματα, που έχουν λάβει αντί της πραγματικής εικόνας της αλλαγής. Κοινός, πράγματα που αντιλαμβάνονται από την νέα εποχή, πριν αυτή αγγίξει, τα όρια της δικής μας εποχής... ( Για τους μυημένους, αυτοί λέγονται Οδηγοί, για τους άλλους… ελαφρόμυαλοι ).

Ευχαριστώ Johnart !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
Orfius

Orfius


Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Νικαια

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΠεμ Οκτ 18, 2012 1:18 am

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας!Είναι κάτι που έλειπε(μια σοβαρή φωνή μέσα στο διαδυκτιακό χάος)και εύχομαι να βοηθήσεται(όσο και να βοηθηθήτε)να κατανοηθούν γεγονότα και καταστάσεις.
Θέλω και εγώ να σας εξιστορίσω μια πρόσφατη εμπειρία μου που με έχει προβληματίσει εδώ και λίγες μέρες.
Πρόκειται για μια χαμένη μέρα,και τί εννοώ χαμένη...μιλάω για μία μέρα που ανακάλυψα πως δεν έζησα(ή για την οποία δεν έχω καμμία ανάμνηση)!!!
Δεν "έζησα"την 13η Σεπτεμβρίου.Κοιμήθηκα στις 12/9 και ξύπνησα στις 14/9...!Το ανακάλυψα μόλις έφτασα στην δουλειά μου.1)Επάνω στο γραφείο το ημερολόγιο έδειχνε 13/9(πάντα γυρίζω σελίδα την επόμενη που πάω για δουλειά)και υπέθεσα πως κάποιος συνάδελφος το είχε γυρίσει(ακόμα δεν είχα καταλάβει τι γινόταν).2)Ανοίγοντας τον υπολογιστή είδα 14/9 και το εορτολόγιο της ημέρας,αλλά και πάλι υπέθεσα πως κάποιος το είχε πειράξει και μάλιστα είχα αρχίσει να φορτώνω...3)Μπαίνει πελάτης του γραφείου και εύχεται Χρόνια Πολλά στο αφεντικό μου(το γιό του τον λένε Σταύρο)και του λέω (αστειευόμενη)"αύριο το κέρασμα"και γυρίζουν και οι δύο και μου λένε πως "σήμερα είναι του Σταυρού",για να ακούσω στην συνέχεια την καμπάνα(σημ.ότι πάω γύρω στις 7.30 για δουλειά)και "μένω"!Για να μην μακρυγορώ,μέσα στην πορεία της ημέρας ανακάλυψα πως 1)το γεγονός το ζούσα μόνο εγώ(δικιά μου ημέρα είχε χαθεί)και 2)"κάποιος"ή "κάτι" έκανε τις δικές μου δουλειές...!Τί θέλω να πώ.Στο γραφείο πήγα κανονικά,δούλεψα,μίλησα με κόσμο,πήγα το παιδί μου στο σχολείο,το πήρα το μεσημέρι,μίλησα με την μητέρα μου,την αδελφή μου,τον άντρα μου κτλ.μόνο που δέν ήμουνα ΕΓΩ!!!Δεν θυμάμαι τίποτα από όλα αυτά!!!Που ήμουνα πραγματικά?Γίνεται να βρέθηκα μια μέρα μπροστά στον χρόνο και το μεσοδιάστημα να χάθηκε?Υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στην ημέρα που έχασα?Αν και κατά καιρούς έχω ζήσει διάφορες εμπειρίες,θα πώ ψέματα αν πώ πως δεν τρόμαξα.Επίσης αν όντως ζω μια χρονική μετάθεση είναι δυνατόν να "χωρίστικα"και κάποιο άλλο κομμάτι μου να ζεί μια μέρα "πίσω"?Πάντως εδώ και 10 μέρες προσταθώ να ανακαλέσω έστω και μια μικρή λεπτομέρεια στο μυαλό μου,αλλά τίποτα...
Α!Και μια λεπτομέρεια,14/9 ξημερώματα(περίπου στις 6)με ξύπνησε η κορούλα μου,η πρώτη της κουβέντα ήταν :"μανούλα μου γύρισες?"Δεν έδωσα εκείνη τη στιγμή σημασία γιατί δεν είχα ξυπνήσει εντελώς και γιατί κατά καιρούς μου λέει διάφορα...Από εκείνη την ημέρα ξυπνάει αυτή την ώρα.Δεν ξέρω κατά πόσο σημαντικό είναι αυτό.Απλά το παραθέτω.
Ευχαριστώ για τον "χρόνο" σας και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!


Καλησπέρα και καλωσόρισες vlepw ta oria

Να ζητήσω συγνώμη που άργησα τόσο πολύ να μπω στην συζήτηση αλλά είχα ένα σοβαρό πρόβλημα με το ιντερνέτ.. Διάβασα όλη σου την εμπειρία και την βρήκα πολύ σημαντική καθώς και τα σχόλια αυτής.. Ξέρω καλά τι σημαίνει να χάνεις χρόνο που δεν τον έχεις ζήσει είτε είναι 24 ώρες είτε είναι μερικά λεπτά είναι το ίδιο σημαντικά γιατί μέσα εκεί ποιος ξέρει που βρισκόσουν και τι έκανες.. Μου έχει συμβεί πολλές φορές καθώς πιστεύω ότι συμβαίνει σε όλο τον κόσμο αλλά λίγοι παραδέχονται την αλήθεια.. Ακόμα και εμένα μου ήταν δύσκολο να το αποδεχτώ μέχρι που έζησα κάτι πολύ συχνό.. Το 2005 ήμουν σε μία σχολή μαγειρικής στην πλατεία Βικτορίας στην Αθήνα. Μένω στην Νίκαια και έπαιρνα ένα λεωφορείο και το τραίνο που με άφηνε σχεδόν έξω από την σχολή μου.. Ο χρόνος που χρειαζόμουν για να φτάσω στην σχολή μου ήταν με το ζόρι 1ωρα. Χτύπαγα το εισιτήριο μου στης 9 όμως το ρολόι μου όταν κατέβαινα από το τραίνο έλεγε πάντα 11.. Της πρώτες μέρες δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία έλεγα πως την είχε ακούσει το κινητό μου γιατί η πραγματική ώρα για τα ρολόγια όλων ήταν 10.. Όμως μια μέρα άρχισα να σκέφτομαι αλλιώς αποφάσισα να χτυπήσω το εισιτήριο και κατεβαίνοντας από το τραίνο να δω τι ώρα θα γράψει.. Προς έκπληξη μου έλεγε 11 και όχι 10.. Έβαλα φίλους μου να χτυπήσουν το δικό τους και έλεγε 10.. Αυτό γινόταν κάθε μέρα για 1.5 χρόνο… Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι μετά από αυτό κράτησα τα εισιτήρια και δεν είχα καμία αμφιβολία.. Οπότε κανένας μην αμφιβάλει (τα εισιτήρια τα έχω ακόμα)
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 5:53 am

Καλησπέρα και καλωσόρισες vlepw ta oria

Να ζητήσω συγνώμη που άργησα τόσο πολύ να μπω στην συζήτηση αλλά είχα ένα σοβαρό πρόβλημα με το ιντερνέτ.. Διάβασα όλη σου την εμπειρία και την βρήκα πολύ σημαντική καθώς και τα σχόλια αυτής.. Ξέρω καλά τι σημαίνει να χάνεις χρόνο που δεν τον έχεις ζήσει είτε είναι 24 ώρες είτε είναι μερικά λεπτά είναι το ίδιο σημαντικά γιατί μέσα εκεί ποιος ξέρει που βρισκόσουν και τι έκανες.. Μου έχει συμβεί πολλές φορές καθώς πιστεύω ότι συμβαίνει σε όλο τον κόσμο αλλά λίγοι παραδέχονται την αλήθεια.. Ακόμα και εμένα μου ήταν δύσκολο να το αποδεχτώ μέχρι που έζησα κάτι πολύ συχνό.. Το 2005 ήμουν σε μία σχολή μαγειρικής στην πλατεία Βικτορίας στην Αθήνα. Μένω στην Νίκαια και έπαιρνα ένα λεωφορείο και το τραίνο που με άφηνε σχεδόν έξω από την σχολή μου.. Ο χρόνος που χρειαζόμουν για να φτάσω στην σχολή μου ήταν με το ζόρι 1ωρα. Χτύπαγα το εισιτήριο μου στης 9 όμως το ρολόι μου όταν κατέβαινα από το τραίνο έλεγε πάντα 11.. Της πρώτες μέρες δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία έλεγα πως την είχε ακούσει το κινητό μου γιατί η πραγματική ώρα για τα ρολόγια όλων ήταν 10.. Όμως μια μέρα άρχισα να σκέφτομαι αλλιώς αποφάσισα να χτυπήσω το εισιτήριο και κατεβαίνοντας από το τραίνο να δω τι ώρα θα γράψει.. Προς έκπληξη μου έλεγε 11 και όχι 10.. Έβαλα φίλους μου να χτυπήσουν το δικό τους και έλεγε 10.. Αυτό γινόταν κάθε μέρα για 1.5 χρόνο… Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι μετά από αυτό κράτησα τα εισιτήρια και δεν είχα καμία αμφιβολία.. Οπότε κανένας μην αμφιβάλει (τα εισιτήρια τα έχω ακόμα)
lol!


Καλησπέρα φίλε orfius !


Χαίρομαι που είσαι και πάλι μαζί μας και που μοιράζεσαι μια νέα σου εμπειρία, με όλους όσους ενδιαφέρονται για τα περίεργα αυτά γεγονότα ( φαινόμενα ).
Ακόμα χαίρομαι, που καθώς απαντάς σε κάποιο μέλος, αποδίδεις την απάντηση σου, με τρόπο που φανερώνει ότι είχες παρόμοιο φαινόμενο, συνεπώς και εμπειρία επ΄ αυτού και επιπροσθέτως, παρουσιάζεις και ότι ακόμα, κατέχεις στα χέρια σου τις αποδείξεις, κάτι που μπορεί να σε διαβεβαιώνει ότι το φαινόμενο αυτό, όντως συνέβη !
Κράτα γερά και συνέχισε να φωνάζεις δυνατά – ηχηρά, να σε ακούσουν όσοι περισσότεροι μπορούν.
Να θυμάσαι ! Είσαι κομιστής της αλλαγής, τόσο εσύ, όσο και κάθε ένας στον κόσμο, που έχει ζήσει ένα ή και περισσότερα φαινόμενα και φωνάζει για αυτά, με όλη του την δύναμη.
Στο φαινόμενο που αναφέρεις, από ότι καταλαβαίνω, εσύ κάθε μέρα έχανες μια ώρα από την μέρα σου, επί ενάμιση χρόνο, που δηλώνει ότι ή εσύ ήσουν κάπου ( που κανένας δεν ξέρει ) όλες αυτές τις ώρες, ή ότι κάτι έχει συμβεί, με τα εισιτήρια και τους χρόνους αυτών. ( Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ) για αυτό, θα χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες, που θα μου δείξουν τόσο εμένα, όσο και των υπολοίπων μελών που είναι τώρα μαζί μας ή που θα εγγραφούν στο μέλλον στο φόρουμ, για να είμαστε σε θέση, να σου δώσουμε μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη, επί του φαινομένου σου και το τι μπορεί να είχε συμβεί, όλες αυτές τις ώρες που εσύ έχεις προφανώς χάσει…

Ευχαριστώ Johnart !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
Orfius

Orfius


Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Νικαια

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 6:33 am

[size=16]
Καλησπέρα φίλε orfius !


Χαίρομαι που είσαι και πάλι μαζί μας και που μοιράζεσαι μια νέα σου εμπειρία, με όλους όσους ενδιαφέρονται για τα περίεργα αυτά γεγονότα ( φαινόμενα ).
Ακόμα χαίρομαι, που καθώς απαντάς σε κάποιο μέλος, αποδίδεις την απάντηση σου, με τρόπο που φανερώνει ότι είχες παρόμοιο φαινόμενο, συνεπώς και εμπειρία επ΄ αυτού και επιπροσθέτως, παρουσιάζεις και ότι ακόμα, κατέχεις στα χέρια σου τις αποδείξεις, κάτι που μπορεί να σε διαβεβαιώνει ότι το φαινόμενο αυτό, όντως συνέβη !
Κράτα γερά και συνέχισε να φωνάζεις δυνατά – ηχηρά, να σε ακούσουν όσοι περισσότεροι μπορούν.
Να θυμάσαι ! Είσαι κομιστής της αλλαγής, τόσο εσύ, όσο και κάθε ένας στον κόσμο, που έχει ζήσει ένα ή και περισσότερα φαινόμενα και φωνάζει για αυτά, με όλη του την δύναμη.
Στο φαινόμενο που αναφέρεις, από ότι καταλαβαίνω, εσύ κάθε μέρα έχανες μια ώρα από την μέρα σου, επί ενάμιση χρόνο, που δηλώνει ότι ή εσύ ήσουν κάπου ( που κανένας δεν ξέρει ) όλες αυτές τις ώρες, ή ότι κάτι έχει συμβεί, με τα εισιτήρια και τους χρόνους αυτών. ( Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ) για αυτό, θα χρειαστώ περισσότερες πληροφορίες, που θα μου δείξουν τόσο εμένα, όσο και των υπολοίπων μελών που είναι τώρα μαζί μας ή που θα εγγραφούν στο μέλλον στο φόρουμ, για να είμαστε σε θέση, να σου δώσουμε μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη, επί του φαινομένου σου και το τι μπορεί να είχε συμβεί, όλες αυτές τις ώρες που εσύ έχεις προφανώς χάσει…

Ευχαριστώ Johnart !




Καλησπέρα φίλε john και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Χαίρομαι που είμαι και πάλι κοντά σας. Ο λόγος που ανέφερα το φαινόμενο αυτό είναι για να ξέρει η φίλη μας vlepw ta oria ότι δεν είναι μόνη της εκεί έξω.. Είναι αλλιώς να ξέρεις ότι κάπου με κάποιο τρόπο πρέπει να υπάρχει κάποιος που έχει ζήσει κάτι όμοιο, και αλλιώς να βλέπεις ότι κάποιος όχι πολύ μακριά από σένα ζει καθημερινά κάτι σε κάποια στιγμή της ζωής του και κατέχει και αποδείξεις.. Όταν διάβασα το φαινόμενο της φίλης vlepw ta oria Πήρα ακριβώς αυτό το συναίσθημα ότι δεν είμαι μόνος και ότι όχι μόνο συμβαίνουν πράγματα καθημερινά. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που λύνουν την σιωπή τους και φωνάζουν δυνατά ναι το έζησα.. Το λιγότερο που είχα να κάνω ήταν να ανταποδώσω το συναίσθημα που απλόχερα μου δώρισε η φίλη μας έτσι ώστε να πάρουν όλοι αυτό που και εγώ πήρα. Ναι συμβαίνει για μένα σε στιγμές της ζωής μου για κάποιους όμως συμβαίνει τώρα. Για όλους αυτούς λύνω και εγώ την σιωπή μου και φωνάζω ναι είναι αλήθεια το έζησα και το ξέρω. Γι αυτό λοιπόν θα συνεχίσω να απαντάω με φαινόμενα απο την ζωή μου γιατί όλοι οι φίλοι και φίλες του φόρουμ μας κάνουν το ίδιο. Δίνουν ένα κομμάτι τους κάτι πολύτημο και ανεκτίμητο. Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω και εγώ ένα κομμάτι μου…
Όσο για το φαινόμενο μου δεν θυμάμαι πολλά.. Γιατί ένοιωθα όλο αυτό τον 1.5 χρόνο που έκανα την ίδια διαδρομή σαν υπνωτισμένος και πολύ σπάνια εντελώς αποπροσανατολισμένος. Πολλές φορές μάλιστα κατέβαινα από το λεωφορείο έξω από το σταθμό του τρένου στον Πειραιά και ένοιωθα ότι πρώτη φορά βρισκόμουν εκεί.. Ήταν αρκετά παράξενα όλα και έγινα κατά κάποιο τρόπο μέρος της καθημερινότητας μου.. Και όταν το σκέφτομαι από εδώ για να θυμηθώ το οτιδήποτε ολόκληρος αυτός ο 1.5 χρόνος λείπει από την μνήμη μου και ενώ δεν ήμουν πάντα μόνος στην διαδρομή προσπαθώ να φέρω τα πρόσωπα των φίλων μου η ακόμα και μια συζήτηση που θα είχα μαζί τους αλλά τίποτα δυστυχώς .. Ζητώ συγνώμη απ¨ όλους τους φίλους που το διαβάζουν αν δεν μπορούν να καταλάβουν αλλά μου είναι και εμένα δύσκολο.. Μπορείτε να με ρωτήσετε ότι θέλετε θα απαντήσω με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την υπομονή σας Orfius
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 10:48 am

Καλησπέρα φίλε john και ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Χαίρομαι που είμαι και πάλι κοντά σας. Ο λόγος που ανέφερα το φαινόμενο αυτό είναι για να ξέρει η φίλη μας vlepw ta oria ότι δεν είναι μόνη της εκεί έξω.. Είναι αλλιώς να ξέρεις ότι κάπου με κάποιο τρόπο πρέπει να υπάρχει κάποιος που έχει ζήσει κάτι όμοιο, και αλλιώς να βλέπεις ότι κάποιος όχι πολύ μακριά από σένα ζει καθημερινά κάτι σε κάποια στιγμή της ζωής του και κατέχει και αποδείξεις.. Όταν διάβασα το φαινόμενο της φίλης vlepw ta oria Πήρα ακριβώς αυτό το συναίσθημα ότι δεν είμαι μόνος και ότι όχι μόνο συμβαίνουν πράγματα καθημερινά. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που λύνουν την σιωπή τους και φωνάζουν δυνατά ναι το έζησα.. Το λιγότερο που είχα να κάνω ήταν να ανταποδώσω το συναίσθημα που απλόχερα μου δώρισε η φίλη μας έτσι ώστε να πάρουν όλοι αυτό που και εγώ πήρα. Ναι συμβαίνει για μένα σε στιγμές της ζωής μου για κάποιους όμως συμβαίνει τώρα. Για όλους αυτούς λύνω και εγώ την σιωπή μου και φωνάζω ναι είναι αλήθεια το έζησα και το ξέρω. Γι αυτό λοιπόν θα συνεχίσω να απαντάω με φαινόμενα απο την ζωή μου γιατί όλοι οι φίλοι και φίλες του φόρουμ μας κάνουν το ίδιο. Δίνουν ένα κομμάτι τους κάτι πολύτημο και ανεκτίμητο. Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω και εγώ ένα κομμάτι μου…
Όσο για το φαινόμενο μου δεν θυμάμαι πολλά.. Γιατί ένοιωθα όλο αυτό τον 1.5 χρόνο που έκανα την ίδια διαδρομή σαν υπνωτισμένος και πολύ σπάνια εντελώς αποπροσανατολισμένος. Πολλές φορές μάλιστα κατέβαινα από το λεωφορείο έξω από το σταθμό του τρένου στον Πειραιά και ένοιωθα ότι πρώτη φορά βρισκόμουν εκεί.. Ήταν αρκετά παράξενα όλα και έγινα κατά κάποιο τρόπο μέρος της καθημερινότητας μου.. Και όταν το σκέφτομαι από εδώ για να θυμηθώ το οτιδήποτε ολόκληρος αυτός ο 1.5 χρόνος λείπει από την μνήμη μου και ενώ δεν ήμουν πάντα μόνος στην διαδρομή προσπαθώ να φέρω τα πρόσωπα των φίλων μου η ακόμα και μια συζήτηση που θα είχα μαζί τους αλλά τίποτα δυστυχώς .. Ζητώ συγνώμη απ¨ όλους τους φίλους που το διαβάζουν αν δεν μπορούν να καταλάβουν αλλά μου είναι και εμένα δύσκολο.. Μπορείτε να με ρωτήσετε ότι θέλετε θα απαντήσω με τον καλύτερο τρόπο που μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την υπομονή σας Orfius


Καλησπέρα φίλε orfius !

Όπως το φαντάστηκα ! Συνεχίζεις να φωνάζεις, με όλη σου την δύναμη ΜΠΡΑΒΟ !!!
Όπως είπες και εσύ, καλό, σωστό και πρέπων είναι, να μπορεί ο κάθε ένας άνθρωπος, που έχει ζήσει κάποιο φαινόμενο, μικρό ή και μεγάλο, να είναι σε θέση, να βλέπει αλλά και να ακούει, για άλλους ομόρρυθμους ανθρώπους, με αυτόν ή αυτήν.
Αυτός βασικά, είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξης, του αυτού φόρουμ !
Η βασική ιδέα, έλεγε ότι, αν κάποιοι ανθρώποι μοιραστούν, μέσα σε ένα φόρουμ, κάποιες εμπειρίες τους και αυτές οι εμπειρίες πληθήνουν αρκετά, τότε, οι επισκέπτες που έχουν ακούσει για αυτό το φόρουμ ή ψάχνουν για ένα τέτοιο χώρο, όπου και αυτοί θα συζητήσουν τις εμπειρίες τους, θα έρθουν κοντά μας ως επισκέπτες και όχι μέλη. Σίγουρα η επόμενη κίνηση αυτών ( επισκεπτών ) θα είναι να γραφτούν στο συγκεκριμένο φόρουμ.
Όσο ο αριθμός των επισκεπτών θα αυξάνεται, τόσο και οι αναγραφόμενες εμπειρίες του κάθε ενός από εμάς, θα διασαφηνίζονται.
Αυτό, είναι το πρώτο κομμάτι. Το επόμενο, λέει ότι κάθε ένας από εμάς, θα δει επιτέλους ότι δεν είναι μόνος του και ακόμα χειρότερα, θα δει ότι ο αριθμός των ομόρρυθμων ανθρώπων που έχουν βιώσει ανάλογα φαινόμενα, είναι κατά πολύ μεγαλύτερος, από ότι αυτός / αυτή πίστευε.
Τέλος, αν όλα πάνε καλά, όλοι αυτοί οι ομόρρυθμοι ανθρώποι, θα προσπαθήσουν να μιλήσουν μεταξύ τους, χωρίς φόβους ή ταμπού πλέων, με αυτόν τον τρόπο ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων, θα έχει ασπαστεί την αλλαγή !
Συνεχίστε την καλή δουλειά παιδιά ! Αλλά κάντε υπομονή. Το φόρουμ, δεν έχει ακόμα πολλούς επισκέπτες, αλλά, όπως όλα τα πράγματα στην ζωή, έτσι και αυτό, θέλει τον χρόνο του. Δεν μπορούμε να εκβιάσουμε τον χρόνο, όσο και αν νοιώθουμε ότι, ότι ο χρόνος μας εκβιάζει...

Ευχαριστώ Johnart !


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
Orfius

Orfius


Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Νικαια

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 5:25 am


Καλησπέρα φίλε orfius !

Όπως το φαντάστηκα ! Συνεχίζεις να φωνάζεις, με όλη σου την δύναμη ΜΠΡΑΒΟ !!!
Όπως είπες και εσύ, καλό, σωστό και πρέπων είναι, να μπορεί ο κάθε ένας άνθρωπος, που έχει ζήσει κάποιο φαινόμενο, μικρό ή και μεγάλο, να είναι σε θέση, να βλέπει αλλά και να ακούει, για άλλους ομόρρυθμους ανθρώπους, με αυτόν ή αυτήν.
Αυτός βασικά, είναι και ο βασικός λόγος ύπαρξης, του αυτού φόρουμ !
Η βασική ιδέα, έλεγε ότι, αν κάποιοι ανθρώποι μοιραστούν, μέσα σε ένα φόρουμ, κάποιες εμπειρίες τους και αυτές οι εμπειρίες πληθήνουν αρκετά, τότε, οι επισκέπτες που έχουν ακούσει για αυτό το φόρουμ ή ψάχνουν για ένα τέτοιο χώρο, όπου και αυτοί θα συζητήσουν τις εμπειρίες τους, θα έρθουν κοντά μας ως επισκέπτες και όχι μέλη. Σίγουρα η επόμενη κίνηση αυτών ( επισκεπτών ) θα είναι να γραφτούν στο συγκεκριμένο φόρουμ.
Όσο ο αριθμός των επισκεπτών θα αυξάνεται, τόσο και οι αναγραφόμενες εμπειρίες του κάθε ενός από εμάς, θα διασαφηνίζονται.
Αυτό, είναι το πρώτο κομμάτι. Το επόμενο, λέει ότι κάθε ένας από εμάς, θα δει επιτέλους ότι δεν είναι μόνος του και ακόμα χειρότερα, θα δει ότι ο αριθμός των ομόρρυθμων ανθρώπων που έχουν βιώσει ανάλογα φαινόμενα, είναι κατά πολύ μεγαλύτερος, από ότι αυτός / αυτή πίστευε.
Τέλος, αν όλα πάνε καλά, όλοι αυτοί οι ομόρρυθμοι ανθρώποι, θα προσπαθήσουν να μιλήσουν μεταξύ τους, χωρίς φόβους ή ταμπού πλέων, με αυτόν τον τρόπο ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων, θα έχει ασπαστεί την αλλαγή !
Συνεχίστε την καλή δουλειά παιδιά ! Αλλά κάντε υπομονή. Το φόρουμ, δεν έχει ακόμα πολλούς επισκέπτες, αλλά, όπως όλα τα πράγματα στην ζωή, έτσι και αυτό, θέλει τον χρόνο του. Δεν μπορούμε να εκβιάσουμε τον χρόνο, όσο και αν νοιώθουμε ότι, ότι ο χρόνος μας εκβιάζει...

Ευχαριστώ Johnart !



Καλησπέρα και πάλι φίλε john

Ζητώ συγνώμη που άργησα να απαντήσω ήμουν άρρωστος είμαι λίγο καλύτερα τώρα.. Όπως είπες και εσύ συνεχίζω να φωνάζω γιατί από όταν το άκουσα εγώ φωνάζω για να το ακούσουν και άλλοι.. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ωραία ακούγεται αυτό το μπράβο που μόλις είπες όταν έχεις μάθει όλη σου την ζωή να κρύβεις κάτι για να μην σε πουν τρελό η φρικιό η ότι άλλο αυτό το μπράβο με αποζημιώνει για όλα αυτά τα χρόνια.. Χαίρομαι που είμαι εδώ μαζί σας και μοιράζομαι της εμπειρίες μου και ελπίζω η φωνή μου να είναι όσο δυνατή χρειάζεται για να μαζέψει έστω και άλλο 1 άτομο στην ωραία παρέα μας έτσι τουλάχιστον θα σε έχω αποζημιώσει για αυτό το μπράβο όχι ότι το ζήτησες απλά εγώ έχω μάθει όταν μου δίνουν ένα δώρο να δίνω και εγώ..

Ευχαριστώ πολύ για όλα..



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 10:14 am

Καλησπέρα και πάλι φίλε john

Ζητώ συγνώμη που άργησα να απαντήσω ήμουν άρρωστος είμαι λίγο καλύτερα τώρα.. Όπως είπες και εσύ συνεχίζω να φωνάζω γιατί από όταν το άκουσα εγώ φωνάζω για να το ακούσουν και άλλοι.. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ωραία ακούγεται αυτό το μπράβο που μόλις είπες όταν έχεις μάθει όλη σου την ζωή να κρύβεις κάτι για να μην σε πουν τρελό η φρικιό η ότι άλλο αυτό το μπράβο με αποζημιώνει για όλα αυτά τα χρόνια.. Χαίρομαι που είμαι εδώ μαζί σας και μοιράζομαι της εμπειρίες μου και ελπίζω η φωνή μου να είναι όσο δυνατή χρειάζεται για να μαζέψει έστω και άλλο 1 άτομο στην ωραία παρέα μας έτσι τουλάχιστον θα σε έχω αποζημιώσει για αυτό το μπράβο όχι ότι το ζήτησες απλά εγώ έχω μάθει όταν μου δίνουν ένα δώρο να δίνω και εγώ..

Ευχαριστώ πολύ για όλα..




Καλησπέρα φίλε orfius !


Δεν υπάρχει κανένας λόγος, να ζητάς συγνώμη !

Όλα τα μέλη, που μπαίνουν και διαβάζουν το φόρουμ, είναι σε θέση να καταλαβαίνουν, το όποιο πρόβλημα, μπορεί να σε κρατήσει μακριά μας, ή εσένα ή όποιο άλλο μέλος, του φόρουμ.

Σου ευχόμαστε περαστικά !

Τώρα, όσο για το θέμα που θίγεις, για το ότι ήμασταν υποχρεωμένοι να κρύβουμε την όποια αλήθεια ζήσαμε, για να μην μας κακό χαρακτηρίσουν, Πλέων, είμαι στην ευχάριστη θέση, να σου πω, όπως άλλωστε και σε όλα τα μέλη του φόρουμ, ότι η εικόνα της αλλαγής, μας έχει πλησιάσει πιο πολύ, από ότι κάποιοι φαντάζονται και ότι δεν χρειάζεται πλέων να κρύβουμε τίποτα πια, γιατί ο κόσμος, δεν αποτελείται από έναν ή δύο άτομα, μεταξύ δισεκατομμυρίων ανθρώπων, αλλά αποτελείτε, από χιλιάδες και πολύ πιθανόν και εκατομμύρια, ανθρώπους, που είναι πλέων, παιδιά της αλλαγής και μεταδίδουν, το ¨ νόσημα της αλλαγής ¨ ( για κάποιους, κακοπροαίρετους ) με ρυθμούς, που ούτε καν η NASA, δεν μπορεί !

Άρα, όπως καταλαβαίνουμε, σίγουρα ο αριθμός αυτών που έζησαν φαινόμενο και έσπασαν την σιωπή τους, θα μεγαλώσει και μάλιστα δραματικά γρήγορα και μέσα από το φόρουμ, αλλά και έξω από αυτό, σε Ελλάδα, αλλά και σε άλλες, χώρες ! Να θυμάστε ! Η αλλαγή, δεν έρχεται μόνον στην Ελλάδα ή μόνον για τους Έλληνες, έρχεται, για όλο το σύμπαν ! Άρα, σίγουρα τα σημάδια της, είναι εμφανή και σε άλλα σημεία του σύμπαντος ή ακόμα και της ίδιας μας της Γης, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο, πάντως, ΥΠΑΡΧΟΥΝ… !

Ευχαριστώ Johnart !


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
Orfius

Orfius


Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Νικαια

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 5:51 am





Καλησπέρα φίλε orfius !


Δεν υπάρχει κανένας λόγος, να ζητάς συγνώμη !

Όλα τα μέλη, που μπαίνουν και διαβάζουν το φόρουμ, είναι σε θέση να καταλαβαίνουν, το όποιο πρόβλημα, μπορεί να σε κρατήσει μακριά μας, ή εσένα ή όποιο άλλο μέλος, του φόρουμ.

Σου ευχόμαστε περαστικά !

Τώρα, όσο για το θέμα που θίγεις, για το ότι ήμασταν υποχρεωμένοι να κρύβουμε την όποια αλήθεια ζήσαμε, για να μην μας κακό χαρακτηρίσουν, Πλέων, είμαι στην ευχάριστη θέση, να σου πω, όπως άλλωστε και σε όλα τα μέλη του φόρουμ, ότι η εικόνα της αλλαγής, μας έχει πλησιάσει πιο πολύ, από ότι κάποιοι φαντάζονται και ότι δεν χρειάζεται πλέων να κρύβουμε τίποτα πια, γιατί ο κόσμος, δεν αποτελείται από έναν ή δύο άτομα, μεταξύ δισεκατομμυρίων ανθρώπων, αλλά αποτελείτε, από χιλιάδες και πολύ πιθανόν και εκατομμύρια, ανθρώπους, που είναι πλέων, παιδιά της αλλαγής και μεταδίδουν, το ¨ νόσημα της αλλαγής ¨ ( για κάποιους, κακοπροαίρετους ) με ρυθμούς, που ούτε καν η NASA, δεν μπορεί !

Άρα, όπως καταλαβαίνουμε, σίγουρα ο αριθμός αυτών που έζησαν φαινόμενο και έσπασαν την σιωπή τους, θα μεγαλώσει και μάλιστα δραματικά γρήγορα και μέσα από το φόρουμ, αλλά και έξω από αυτό, σε Ελλάδα, αλλά και σε άλλες, χώρες ! Να θυμάστε ! Η αλλαγή, δεν έρχεται μόνον στην Ελλάδα ή μόνον για τους Έλληνες, έρχεται, για όλο το σύμπαν ! Άρα, σίγουρα τα σημάδια της, είναι εμφανή και σε άλλα σημεία του σύμπαντος ή ακόμα και της ίδιας μας της Γης, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο, πάντως, ΥΠΑΡΧΟΥΝ… !

Ευχαριστώ Johnart !





Καλησπέρα φίλε john

Ευχαριστώ πολύ για της ευχές σου για γρήγορη ανάρρωση το εκτιμώ ήδη αισθάνομαι καλύτερα…
Τώρα όσο για το θέμα της αλλαγής το οποίο περιγράφεις πιστεύω ακράδαντα εδώ και πολλά χρόνια ότι έρχεται.. Μου έχουν συμβεί τόσα στην ζωή μου που με έχουν κάνει να πιστεύω ότι η αλλαγή είναι τόσο ισχυρή που μας τραβάει όλους σαν μαύρη τρύπα γι αυτό και την βιώνουμε καθημερινά..
Πιστεύω ότι είναι πλέων αυτό που ο κόσμος αποκαλεί αναπόφευκτο και ότι σύντομα θα μας φτάσει.. Γιατί λέω ότι θα μας φτάσει? Γιατί για κάποιο λόγο πιστεύω ότι κινείται κατά πάνω μας. Έτσι μόνο μπορώ να το φανταστώ δεν γνωρίζω γιατί πες το προαίσθημα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΤρι Νοε 06, 2012 8:25 am

Καλησπέρα φίλε john

Ευχαριστώ πολύ για της ευχές σου για γρήγορη ανάρρωση το εκτιμώ ήδη αισθάνομαι καλύτερα…
Τώρα όσο για το θέμα της αλλαγής το οποίο περιγράφεις πιστεύω ακράδαντα εδώ και πολλά χρόνια ότι έρχεται.. Μου έχουν συμβεί τόσα στην ζωή μου που με έχουν κάνει να πιστεύω ότι η αλλαγή είναι τόσο ισχυρή που μας τραβάει όλους σαν μαύρη τρύπα γι αυτό και την βιώνουμε καθημερινά..
Πιστεύω ότι είναι πλέων αυτό που ο κόσμος αποκαλεί αναπόφευκτο και ότι σύντομα θα μας φτάσει.. Γιατί λέω ότι θα μας φτάσει? Γιατί για κάποιο λόγο πιστεύω ότι κινείται κατά πάνω μας. Έτσι μόνο μπορώ να το φανταστώ δεν γνωρίζω γιατί πες το προαίσθημα..


Καλησπέρα φίλε orfius !

Χαίρομε, που καλυτέρευσε η υγεία σου και σου ευχόμαστε όλοι μας, να μπορέσεις να γίνεις και τελείως καλά, όσο το δυνατών συντομότερο !

Επίσης, θα ήθελα να σου πω, για αυτό που γράφεις, ( ότι η αλλαγή μας τραβά, σαν μια μαύρη τρύπα ), ότι είναι κάτι, που και εγώ πιστεύω, εδώ και αρκετά χρόνια, επειδή το νοιώθω, κάθε φορά, που βιώνω ένα φαινόμενο, ( μικρό ή ακόμα και μεγάλο ) να με παρασέρνει, ( σαν ολότητα ) προς μια κατεύθυνση, που δεν δύναμαι να καταλάβω.

Αυτό όμως που είμαι σε θέση να καταλάβω είναι, ότι η δύναμη έλξης, που εκείνη την ώρα γίνεται αισθητή, θα μπορούσαμε να πούμε ότι, είναι ικανή να αγγίξει, ακόμα και τα όρια βαρύτητας, μιας μαύρης τρύπας, που όμως, δεν συλλέγει φως ή ύλη, αλλά, συλλέγει, ολότητα…

Κατά καιρούς, έχω προσπαθήσει επανειλημμένα, να γαντζωθώ από τοίχους, ( κοιτώντας, την φυσιολογική ζωή που κάνουν όλοι ) για λόγους προβλήματος στην ζωή μου, αλλά πάντα, μα πάντα, καταφέρνει και με τραβά προς το μέρος της, σαν μια πολύ δυνατή έλξη τέλους ,της αυτής διαδρομής, της ολότητας μου.

Ευχαριστώ Johnart !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
Orfius

Orfius


Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Νικαια

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΠαρ Νοε 16, 2012 6:15 am



Καλησπέρα φίλε orfius !

Χαίρομε, που καλυτέρευσε η υγεία σου και σου ευχόμαστε όλοι μας, να μπορέσεις να γίνεις και τελείως καλά, όσο το δυνατών συντομότερο !

Επίσης, θα ήθελα να σου πω, για αυτό που γράφεις, ( ότι η αλλαγή μας τραβά, σαν μια μαύρη τρύπα ), ότι είναι κάτι, που και εγώ πιστεύω, εδώ και αρκετά χρόνια, επειδή το νοιώθω, κάθε φορά, που βιώνω ένα φαινόμενο, ( μικρό ή ακόμα και μεγάλο ) να με παρασέρνει, ( σαν ολότητα ) προς μια κατεύθυνση, που δεν δύναμαι να καταλάβω.

Αυτό όμως που είμαι σε θέση να καταλάβω είναι, ότι η δύναμη έλξης, που εκείνη την ώρα γίνεται αισθητή, θα μπορούσαμε να πούμε ότι, είναι ικανή να αγγίξει, ακόμα και τα όρια βαρύτητας, μιας μαύρης τρύπας, που όμως, δεν συλλέγει φως ή ύλη, αλλά, συλλέγει, ολότητα…

Κατά καιρούς, έχω προσπαθήσει επανειλημμένα, να γαντζωθώ από τοίχους, ( κοιτώντας, την φυσιολογική ζωή που κάνουν όλοι ) για λόγους προβλήματος στην ζωή μου, αλλά πάντα, μα πάντα, καταφέρνει και με τραβά προς το μέρος της, σαν μια πολύ δυνατή έλξη τέλους ,της αυτής διαδρομής, της ολότητας μου.

Ευχαριστώ Johnart !




Καλησπέρα φίλε john

Είναι ακριβώς αυτό που λες φίλε john. Όσες φορές και αν γύρισα την πλάτη μου στην αλλαγή και έκανα την ζωή μου έβγαινε πάντα μπροστά μου την πιο απρόβλεπτη στιγμή και με στιγμάτιζε.. Πάντα όσες φορές προσπάθησα να την αγνοήσω εμφανιζόταν και με έκανε ρεζίλι σε δικούς μου ανθρώπους σε βαθμό που με φοβόντουσταν.. Ήταν σαν να μου έλεγε θες ζωή ε? Τώρα θα σου πω εγώ.. Δεν την αισθάνομαι σαν εχθρό όμως. Ποιο πολύ την αισθάνομαι σαν ένα γονιό που ανησυχεί για το παιδί του και μπλέκεται συνέχεια στην ζωή του λέγοντας ότι είναι για το καλό του.. Όσο ήμουν μικρός δεν το καταλάβαινα. Όταν μεγάλωσα όμως άρχισα να το φοβάμαι και στην συνέχεια να το σέβομαι..


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnart
Admin
Johnart


Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012
Ηλικία : 46

ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...   ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ... I_icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 9:13 am

Καλησπέρα φίλε john

Είναι ακριβώς αυτό που λες φίλε john. Όσες φορές και αν γύρισα την πλάτη μου στην αλλαγή και έκανα την ζωή μου έβγαινε πάντα μπροστά μου την πιο απρόβλεπτη στιγμή και με στιγμάτιζε.. Πάντα όσες φορές προσπάθησα να την αγνοήσω εμφανιζόταν και με έκανε ρεζίλι σε δικούς μου ανθρώπους σε βαθμό που με φοβόντουσταν.. Ήταν σαν να μου έλεγε θες ζωή ε? Τώρα θα σου πω εγώ.. Δεν την αισθάνομαι σαν εχθρό όμως. Ποιο πολύ την αισθάνομαι σαν ένα γονιό που ανησυχεί για το παιδί του και μπλέκεται συνέχεια στην ζωή του λέγοντας ότι είναι για το καλό του.. Όσο ήμουν μικρός δεν το καταλάβαινα. Όταν μεγάλωσα όμως άρχισα να το φοβάμαι και στην συνέχεια να το σέβομαι..



Καλησπέρα φίλε orfius !

Όντως με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, με όλα όσα λες !
Όντως, η αλλαγή αυτή, ακόμα και όταν προσπαθείς να την αποφύγεις, έρχεται την πιο ακατάλληλη στιγμή και σε κάνει ρεζίλη !

Στην πραγματικότητα, δεν μπορείς να την αποφύγεις και αυτό γιατί, είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής του ανθρώπου και όχι μόνον της δικής σου ζωής !

Ο μόνος λόγος, που δεν μπορείς λοιπόν να ¨ ξεφύγεις ¨ από αυτήν είναι, γιατί πλέων, η αλλαγή, αλλά και όλα τα παράγωγα αυτής, είναι εντεταμένα, στην αντίληψη σου και πλέων, δεν μπορεί να υπάρξει κάποιο στοιχείο αλλαγής, που να συμβεί κοντά σου, και να μην γίνει αντιληπτό, από εσένα !

Το πρόβλημα όμως, δεν εστιάζεται μόνον στην δύναμη αντίληψης του ανθρώπου, αλλά και στην δύναμη λογικής αυτού, ( λόγος εκεί ¨ λόγος κατευθυνόμενος ¨ ) που πολλές φορές, προκαλεί φαινόμενα, χωρίς ο κάτοχος της αυτής λογικής, να γνωρίζει το πως ή το πότε ή το που !

Αυτός είναι και ο λόγος, που η αλλαγή αυτή, μας παιδεύει τόσο πολύ !

Οι νόμοι αυτής της αλλαγής, είναι ήδη εν ενεργεία, εδώ και αρκετό καιρό, ενώ ο άνθρωπος, ακόμα προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του, για το αν αυτό που αντελήφθη... Ήταν αληθινό ή όχι !

Πόσο μάλλον, το αν μπορεί να δράσει, επί των νέων, νόμων αυτών !

Χμ.. Μάλλον είναι αδύνατων, κατά την λογική του ακόμα !

Για αυτόν το λόγω, είμαστε και εμείς εδώ ! Αλλά και κάθε άνθρωπος, που έχει βιώσει κάποιο ή κάποια φαινόμενα και έχει κάτσει υπομονετικά, να βρει και να εξηγήσει – απομυθοποιήσει, αυτά, μοιράζοντας όμως τα αποτελέσματα των ερευνών του / της, με τον κόσμο όπου, όποτε και όπως, αυτός / αυτή μπορεί !

Αυτός ο χρόνος, που ο ή η ερευνητής, διέθεσε, είναι ο χρόνος, που δεν διαθέτει ο κόσμος, για την αλλαγή !

Αυτός είναι λοιπόν και ο λόγος, που το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων, δεν είναι σε θέση να αποδεχτεί την αλλαγή, ούτε καν υπό μορφή αντίληψης, πόσο μάλλον, υπό μορφή λογικής, ( ζωής ) ενώ ο ή η ερευνητής, μπορεί !

Μπορεί ! Γιατί διέθεσε χρόνο, σε σχέση με το όποιο φαινόμενο και βρήκε κάποιους τρόπους, που αυτό θα μπορούσε να συμβεί !

Άλλωστε, ένα φαινόμενο, γίνεται αισθητό, μόνον, όταν επικρατούν οι κατάλληλες συνθήκες !
Αν όχι, τότε, το ίδιο το φαινόμενο, παρουσιάζεται ως κάτι μη υπαρκτό ή ψευδές. Ο λόγος, η έλλειψη κατάλληλων συνθηκών !


Ο ή η ερευνητής, πάντα ερευνά τον τρόπο, που θα επιφέρει τις ανάλογες ή ακόμα και τις ακριβής συνθήκες που υπήρχαν, κατά το φαινόμενο που έζησε, έτσι ούτως ώστε, να μπορεί να επαναλάβει, το αυτό φαινόμενο, ξανά και ξανά, μέχρι αυτό να γίνει κάτι που θα μπορούσε να μοιάζει, με ένα πείραμα όπως αυτά που κάνουν οι επιστήμονες, που όμως να παρουσιάζει, σταθερό αποτέλεσμα !

Αν το αποτέλεσμα του κάθε πειράματος, ( παραγωγής φαινομένου ) είναι σταθερό, τότε, το εν λόγω πείραμα, παύει να είναι πείραμα και γίνεται εφαρμογή – gadget ή μηχάνημα ή ότι άλλο, ο άνθρωπος, θέλει να το κάνει !


Ευχαριστώ Johnart !



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://diataraktis.forumgreek.com
 
ΧΑΜΕΝΗ ΜΕΡΑ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μια μέρα όπως όλες οι άλλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Διαταράκτης πραγματικότητας :: Θέματα διατάραξης ( κοσμικής, ανθρώπινης ή προσωπικής ) πραγματικότητας :: Τρόποι διατάραξης της πραγματικότητας που ζούμε και φαινόμενα που έχουμε βιώσει-
Μετάβαση σε: