Διαταράκτης πραγματικότητας

Διαταράκτης πραγματικότητας

Φαινόμενα που κατά τον κοινό νου είναι ακατανόητα και αποτελούν μυστήριο βρίσκουν πάντα την απάντηση με απόλυτα φυσικές μεθόδους που μας επιτρέπουν να κατανοήσουμε το ποιόν αυτών. Η ίδια η φύση απαντά στο άγνωστο ...

ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Το φόρουμ αυτό σχετίζεται με την διατάραξη της πραγματικότητας που ζούμε στην καθημερινότητα μας, που όμως δεν γίνεται αντιληπτή από τους περισσότερους από εμάς. Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει κάποια ακατανόητα φαινόμενα, ( διατάραξης της πραγματικότητας ) που τους έχουν τρομάξει, ή τους έχουν προβληματίσει, λίγο ή πολύ και παραμένουν σιωπηλοί, φοβούμενοι την κατακραυγή των γύρω συνανθρώπων τους. Ως εκ τούτου, επιδιώκουν να διαγράψουν τα φαινόμενα αυτά σιγά, σιγά από την μνήμη τους, φοβούμενοι, προσπαθώντας να μην διαφοροποιούνται από το κοινωνικό σύνολο. Κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι ο κάθε άνθρωπος που έχει βιώσει ένα φαινόμενο στην ζωή του, θα προσπαθούσε να το αποποιηθεί, προκειμένου να μην μπει στο στόχαστρο, επιτρέποντας σε όλους τους άλλους να του πετάξουν τα βέλη της δικής τους ανασφάλειας, κερδίζοντας έναν πόλεμο που όμως στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε μάχη ... Έτσι ο φίλος μας ή η φίλη μας που βίωσε ένα φαινόμενο μπορεί επιτέλους να βρει ένα απάγκιο όπου και θα εναποθέσει τους φόβους του και τις ανησυχίες του για θέματα που μέχρι τώρα δεν μπορούσε να συζητήσει με κανέναν άλλο άνθρωπο για τους παραπάνω λόγους. Στο φόρουμ αυτό μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας, όλες τις εμπειρίες σας, ή φίλων, ή γνωστών σας που όμως να είναι απόλυτα αληθείς. Σε περίπτωση που αναφέρετε γεγονότα που παρεκκλίνουν της πραγματικότητας, οι απαντήσεις που θα λάβετε θα είναι ανάλογες με τα γεγονότα που περιγράψατε. Στο φόρουμ αυτό θα συζητάμε μόνον τις εμπειρίες που εσείς ή κάποιος που εσείς γνωρίζετε, έχει ζήσει και όχι αόριστες συζητήσεις όπως έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και σε άλλα φόρουμ. Αυτό το κάνουμε για να δοθούν απαντήσεις σε αυτούς που πραγματικά τις χρειάζονται και όχι απλώς για να κάνουμε μια απλή συζήτηση έτσι για να περνά η ώρα ...

Μοιραστείτε | 

Κομάτι από την ζωή μου

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Johnart
Admin

Ζώδια : Υδροχόος Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Κομάτι από την ζωή μου    Τετ Οκτ 03, 2012 3:37 pm

Μια καλησπέρα σε όλους !
Πριν καιρό, περίπου είκοσι ένα χρόνια, έζησα μια εμπειρία που θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας !
Η εμπειρία αυτή, στάθηκε καταλυτική ως προς την τροπή που πήρε η ζωή μου αλλά και κάποιων άλλων ανθρώπων. Ήταν αυτή που έβαλε τους όρους και προκάλεσε το πρώτο βήμα οδηγώντας με σε ένα ατέρμονο ταξίδι έρευνας, μάθησης, ως επίσης και εμπειριών.
Όταν ήμουν σε ηλικία επτά χρόνων, άρχισα να αντιλαμβάνομαι, ότι χάνω κομμάτια της ημέρας μου, όπως περίπου και η φίλη vlepw ta oria.
Αυτό βέβαια, δεν ξεκίνησε τότε, αλλά αρκετά πιο πριν ! Απλώς εγώ, ξεκίνησα να δίνω σημασία, σε πράγματα – φαινόμενα, που με έκαναν να νοιώθω ξεχωριστός και δυστυχώς όχι με την καλή έννοια.
Για αρκετό καιρό, νόμιζα ότι έχω κάποιο πρόβλημα ( βλέπετε ήμουν και μικρός στην ηλικία ) και δεν μπορούσα να εκφραστώ ελεύθερα.
Στην πραγματικότητα, η ζωή μου δυστυχώς ή ευτυχώς, κατακλύζεται από φαινόμενα σχεδόν παντώς είδους, χωρίς μέχρι κάποια ηλικία, να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, κάνοντας με έτσι να πιστεύω, ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας και μάλιστα το συγκεκριμένο πρόβλημα, εστιάζει στο μυαλό !
Για πολλά χρόνια, ένοιωθα ότι παθαίνω διαλείψεις, ή ότι χάνω τον προσανατολισμό μου, χάνοντας έτσι, ίσως και τα καλύτερα μου χρόνια !
Ευτυχώς όμως, ο καλός θεούλης, δεν με άφησε στα σκοτάδια !
Μου έδωσε, το καλύτερο δώρο που θα μπορούσε να μου δώσει ! Την απόδειξη !
Το γεγονός έλαβε χώρα, σε ηλικία περίπου 14 ~ 15 χρονών. Λόγω της κακής μου επίδοσης στα μαθήματα ( σχεδόν σε όλα ) οι γονείς μου, αναγκάστηκαν να με βάλουν σε ένα ιδιωτικό σχολείο. Αυτό έγινε το τελευταίο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς, της τρίτης γυμνασίου.
Το ιδιωτικό σχολείο, βρισκόταν κάπου στην Καλλιθέα, μην με ρωτήσετε που ακριβώς, ακόμα δεν είμαι σίγουρος.
Στην πραγματικότητα, ποτέ δεν κατάφερα να πάω στην πρώτη ώρα, ενώ άλλες φορές, έχανα ακόμα και κομμάτι ή και ολόκληρη την δεύτερη ώρα.
Μην νομίζεται πως κάπου ξεχνιόμουν, πχ ( ηλεκτρονικά ) ή κάτι άλλο. Αντιθέτως, κάθε μα κάθε μέρα, ξεκινώντας από το σπίτι μου για το σχολείο, αμέσως μόλις περνούσαν 5 λεπτά, εγώ ¨ χανόμουν ¨ στο άγνωστο !
Κάθε μα κάθε φορά το ίδιο και το ίδιο… Κάποια στιγμή, αναγκάστηκα να το πω στους γονείς μου και όπως καταλαβαίνετε, η απάντηση ήταν ότι είμαι απρόσεκτος και ότι θα πρέπει να δίνω παραπάνω προσοχή στον δρόμο, ότι περνάω από δυο δρόμους πολύ κεντρικούς ( Πειραιώς και Θησέως ) και γενικώς, όλα αυτά που θα έλεγε ο κάθε γονέας στο παιδί του.
Κάποια στιγμή, έπρεπε να το πάρω απόφαση, ότι έχω κάποιο πρόβλημα και να δω πως θα συνεχίσω την ζωή μου με αυτό.
Ξαφνικά ! Σε μια μέρα όπως όλες οι άλλες, ξεκίνησα με το ποδήλατο όπως πάντα, για να πάω από το σπίτι μου στο σχολείο … ( γνωρίζοντας ότι κάτι θα γίνει και θα χάσω αν μη τι άλλο, την πρώτη ώρα ) και συν της άλλης, θα βρεθώ, για άλλη μια φορά περίπου 8 με 12 τετράγωνα μακριά από την σχολή. Σε αυτήν την μέρα όμως, έμελε να καταλάβω ότι κάπου κάνω λάθος, για την διάγνωση που είχα δώσει στο εαυτό μου, ο λόγος είναι διότι, σε κάθε φορά που ζούσα το ¨ χάσιμο ¨, εγώ πίστευα και μάλιστα λαθεμένα, ότι το μυαλό μου ή η προσοχή μου, αφαιρούταν από το τώρα μου, χωρίς να μπορώ να κάνω οτιδήποτε άλλο. Την συγκεκριμένη ημέρα όμως, έγινε κάτι διαφορετικό, που τάραξε όλο μου το είναι αλλά και την μέλλουσα ζωή μου. Όπως κάθε φορά, έτσι και εκείνη την ημέρα, ¨ χάθηκα ¨ και επέστρεψα, περίπου 8 ~ 12 τετράγωνα από την σχολή μου, όταν όμως επέστρεψα και πάλι στο εδώ, παρατήρησα με έκπληξη ότι το ποδήλατο μου, ήταν ( σμπαράλια ή ακόμα χειρότερα είχε πλέων τετράγωνες ρόδες, στραβωμένο τιμόνι και γενικός είχε το μαύρο του το χάλι ) σε βαθμό που άμεσα έπρεπε να κατέβω, για να μην πέσω κάτω. Όταν κατέβηκα λοιπόν από το ποδήλατο, άρχισα να σκέφτομαι, ότι κάπου έχω πέσει και πολύ πιθανό είναι να έχω χτυπήσει κιόλας. Η έκπληξη μου έγινε ακόμα μεγαλύτερη από πριν, όταν κοιτώντας το σώμα, αλλά και τα ρούχα μου, διαπίστωσα ότι, το σώμα μου ήταν εντελώς ανέγγιχτο και δεν είχα την παραμικρή αμυχή, ή μώλωπα ! Τα δε ρούχα μου ήταν απόλυτα καθαρά και χωρίς κανένα γδάρσιμο !
Τότε κατάλαβα ! Δεν είχα κάποιο πρόβλημα προσανατολισμού ή διαλείψεων, αφού στην πραγματικότητα, κάθε φορά που έφευγα, δεν έφευγα μόνο με το μυαλό μου, πχ ( να αφαιρούμαι ) αλλά αντιθέτως έπαιρνα και το σώμα μου μαζί ! Αυτό αποδεικνύεται από το ότι το ποδήλατο έπαθε μεγάλη ζημιά, ενώ εγώ που επέβαινα επ΄ αυτού δεν έπαθα το παραμικρό.
Το πώς το έκανα, ακόμα δεν το γνωρίζω επ΄ ακριβώς, αλλά σίγουρα είμαι πολύ πιο κοντά τώρα στην απάντηση, από ότι τότε. Εκείνη την ημέρα … Οι σκέψεις ήταν άπειρες, αλλά όλες συναινούσαν, σε ένα πόρισμα. Αφού τελικά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα… και αφού τελικά, κάθε φορά που εγώ ¨ χάνομαι ¨ ,παίρνω και το σώμα μου μαζί, τότε σίγουρα η απάντηση είναι απλή. Όποιος παίρνει σώμα και είναι από ένα σημείο χώρου ή χρόνου ή και των δυο μαζί, σίγουρα δεν ασθενεί αλλά αντιθέτως τα έχει 400 και σαφώς αυτός ο κάποιος είναι ταξιδευτής ! Τώρα έπρεπε να βρω, τι σόι ταξιδευτής ήμουν. Έτσι άρχισε η ατέρμονη έρευνα… Με αυτές τις πρώτες απλές ερωτήσεις :
Αν είμαι ταξιδευτής τώρα, ( στα 14 ) δεν θα είμαι και στο μέλλον ;
Και αφού θα είμαι, δεν θα ήθελα σίγουρα, να γυρίσω, στην ακριβή στιγμή, που εγώ συνειδητοποιήθηκα ; Έτσι για να με δω από το μέλλων στο παρελθόν, ότι και αν λέει αυτό…
Και τέλος, ήμουν ταξιδευτής μόνον χρόνου ; Όχι βέβαια, αλλά αντιθέτως και κόσμων, αφού οι μνήμες μου ήδη το καταμαρτυρούσαν αυτό !
Το βασικό πρόβλημα ενός ταξιδευτή, είναι ότι είναι υποχρεωμένος, με μιας μορφής ( κατάρα ) να πρέπει να μοιραστεί με τους γύρο ανθρώπους του, αυτά που έζησε… Αλλά δυστυχώς, κάθε φορά που ένας ταξιδευτής συναντήσει, κάποιον γνωστό του, δεν σημαίνει ότι είναι και αυτός, που άφησε σε μια άλλη πραγματικότητα ή αυτός που ο ταξιδευτής γνωρίζει… Και έτσι ο ταξιδευτής, πρέπει δυστυχώς, να μάθει να ζει μόνος, ή να καταφέρει να εξηγήσει, τον τρόπο που αυτός ταξιδεύει, τόσο στον εαυτό του, ( δαμάζοντας το ) όσο και στους άλλους ανθρώπους γύρο του. Αυτό, είναι πολύ μα πολύ δύσκολο, πιστέψτε με !

Ο λόγος που σας είπα το συγκεκριμένο φαινόμενο, είναι για να καταλάβετε και εσείς, που πιθανών είστε ταξιδευτές, ότι δεν έχετε κανένα πρόβλημα υγείας, ή κάτι άλλο… Απλώς, η αντίληψη σας, συλλαμβάνει ( άγνωστο γιατί, ερευνάτε καθημερινώς από εμένα και τους συνεργάτες μου ) μια διαφορετική κατεύθυνση, που όμως όλος περιέργως, είναι απόλυτα ισοδύναμη, με όποια άλλη κατεύθυνση πχ ( μπροστά, πίσω, πάνω, κάτω ) κοκ.
Πιστέψτε με ! Θα ήθελα και εγώ κάποιον, να μπορεί να μου διαλευκάνει το τι έχω πάθει και συνεχώς ¨ χάνομαι ¨ από το τώρα μου, ιδιαίτερα σε εκείνη τη ηλικία των 14 χρονών. Ευτυχώς εμένα με λυπήθηκε ο θεός και μου έφερε το συγκεκριμένο φαινόμενο. Ίσως αν το καλοσκεφτείτε, να γράφατε και εσείς αυτά τα αδιανόητα λόγια, που σας καρφώνουν στον τοίχο όσων αφορά την εποχή μας και που μπορεί να επιφέρουν κινδύνους από κάποια αρπακτικά, που ξέρουν για τους ταξιδευτές, ή που μπορεί να είναι οι ίδιοι ταξιδευτές, αλλά σαφώς, δεν θέλουν να χαλάσουν το μονοπώλιο που έχουν σε αυτό.
Βαρέθηκα να κρύβομαι ! Γνωρίζω πολύ καλά, ότι δεν θέλω να ηγηθώ σε κάτι ή σε κάποιους. Αντιθέτως, αυτό που θέλω, είναι να μπορώ με αυτά που έζησα και πιθανώς να ζήσω και μετά, να βάλω ένα καλό και γερό θεμέλιο λίθο, στην μεγάλη αλλαγή που έρχεται, σε αυτόν τον κόσμο και όχι μόνον στην Γη όπως κάποιοι θέλουν να πιστεύουν.

Αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, η αλλαγή έρχεται. Δεν θα σας πω ημερομηνίες, όπως πχ 21/12/2012 και άλλα τέτοια… Αυτό το κάνω, γιατί οι κύριοι που έχουν ή είχαν τον τρόπο, για να φτάσουν να ξέρουν την ημερομηνία της αλλαγής, σίγουρα, δεν θα ήθελαν να ξέρουμε και εμείς. Έτσι, μας είπαν μια πιασάρικη ημερομηνία, έτσι για να έχουμε και εμείς από μια. Το πιο πιθανό είναι, να είναι ψεύτικη η ημερομηνία που μας έδωσαν ! Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι η μεγάλη αλλαγή δεν έρχεται … Άλλωστε τα σημάδια της, είναι πάνω στο κορμί, το είναι και το πνεύμα μας !
Ζητώ συγνώμη από εσάς αν ο λόγος μου ήταν κάπως… Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν ήθελα ούτε και θέλω να επιβληθώ ή να δειχθώ σαν να είμαι κάποιος. Αντιθέτως, τα λόγια αυτά, προορίζονται για αυτούς, που νοιώθουν το ίδιο παρείσακτοι όσο νοιώθω και εγώ για την εποχή μας, ως επίσης και σε αυτούς, που πιθανός να πιστεύουν, ότι αυτά που βιώνουν κατά καιρούς, αποδεικνύουν ότι όντως αυτοί ασθενούν, από κάτι που δεν κατανοούν.
Το συναίσθημα, που πιθανών να φανερώνεται, στο γραπτό αυτό, είναι αποτέλεσμα 25 ετής και έρευνας και απίστευτα πολλών φαινομένων, που διατάραξαν, τόσο την δική μου, όσο και των συνεργατών μου την πραγματικότητα, αμέτρητες φορές, τόσο, που πλέων…η ζωή μου, είναι ένα διάλυμα στα φαινόμενα που με κατακλύζουν, από όταν ήμουν παιδί !

Αν κάποιος από εσάς εκεί έξω έχει παρόμοιες εμπειρίες, είναι γιατί κατανοεί την μεγάλη αλλαγή και όχι γιατί είναι τρελός ή γραφικός ή αιρετικός ή ασθενής στην νόηση κοκ.

Είμαι ένας, και φωνάζω ηχηρά για την αλλαγή και την εικόνα που αυτή φέρει, σε αυτόν τον κόσμο, εδώ και 17 συναπτά χρόνια σε όλους όσους μπορώ ! Με την σειρά τους αυτοί που πραγματικά, κατάλαβαν και έζησαν παρόμοια φαινόμενα, φωνάζουν και αυτοί ! Έτσι οι φωνές πληθαίνουν ! Από την δική μου τη φωνή…
Κάποιοι είδαν και… οίδαν. Κάποιοι άλλοι, με θεωρούν, τον τρελό του χωριού. Κάποιοι άλλοι, μου είπαν, ότι δεν αγαπώ, τον Θεό και ότι αυτά που πράττω, είναι του διαβόλου. Μα… Αν ήταν του διαβόλου, τότε, θα έπρεπε να μιλούν, αν μη τι άλλο, κατά του Θεού, ή να καταμαρτυρούν, δαίμονες και άλλα, που όλοι μας σε αυτήν την εποχή, λίγο ή πολύ γνωρίζουμε, ακόμα και από ταινίες. Δεν υπάρχει, ούτε ένα σημείο στιγμής, στα φαινόμενα που έχω ζήσει, τόσο εγώ, όσο και οι συνεργάτες μου, που να σχετίζεται, με θρησκεία, είτε Χριστιανισμού, είτε Βουδισμού, είτε οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή αίρεση !
Συνεπώς, τα φαινόμενα αυτά, καταμαρτυρούν, την μεγάλη αλλαγή ή αλλιώς την εξέλιξη του κόσμου ( και όχι μόνον Γης ) και κατ΄ επέκταση της ανθρωπότητας. Ποιος ξέρει ; Ίσως να είναι η νέα φυλή ανθρώπου αυτή η αλλαγή ή τουλάχιστον, έτσι θα την βιώσουμε εμείς !

Όποιος έχει δει, ξέρει ! Ας φωνάξει και αυτός με την σειρά του, για να μάθουν και οι άλλοι !

Αρκετά ο κόσμος κρύβεται στην σιωπή ! Αρκετά, η σιωπή αυτή, κρατά προσγειωμένη και δέσμια την εξέλιξη της ανθρωπότητας. Δεν νομίζω, ότι έχουμε το δικαίωμα, να παρατείνουμε το μέλλον και την εξέλιξη της ανθρωπότητας, με πρόσχημα να τελειώσει πρώτα αυτό που έχουμε, να το χαρούμε, ( κάποιοι και όχι όλοι ) και μετά βλέπουμε… Δεν το έχουμε αυτό το δικαίωμα !

Πριν λίγο καιρό οι Αμερικάνοι, είπαν σχεδόν επισήμως, ότι έχουν καταφέρει να κάνουν το ταξίδι στον χρόνο πχ ( δείτε βίντεο για το πείραμα της Φιλαδέλφειας και το τι λέγεται από αυτόν που ήταν εκεί ). Δεν είναι μόνον αυτό όμως, υπάρχουν και άλλες μικρές, αλλά ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, όπως ότι ο Εχετλαίος λέει, ήταν ¨πείραμα Αμερικάνων ¨, που κατάφεραν να πάνε πίσω στον χρόνο. Αν αυτό ισχύει… Μήπως κάποιοι, μας κρατάνε στα σκοτάδια, κάνοντας αυτοί, αυτό που θέλουν, από το παρελθόν προς το τώρα μας ; Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, έχω να τους πω και κάτι ακόμα… Δεν είναι οι μόνοι, που το σκέφτηκαν ! Σίγουρα και οι μέλλοντες άνθρωποι, θα το έχουν σκεφτεί ή θα το σκεφτούν σε λίγο και τότε καλά ξεμπερδέματα…

Όπως και να έχει η αλλαγή έρχεται, αυτό να θυμάστε !

Ευχαριστώ Johnart

Πριν το καλό και το κακό, υπήρχε πάντα ο λόγος ύπαρξης !

Eσυ ποιόν θα αφήσεις να σε κρίνει, αυτός που στο μέλλον θα αποδεχτεί ως μέρος της ζωής του, αυτό που εσύ από σήμερα αποδέχτηκες ή η την ίδια την αλλαγή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diataraktis.forumgreek.com
vlepw ta oria

Ζώδια : Λέων Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Πεμ Οκτ 04, 2012 3:20 am

Αγαπητέ φίλε,λάβρος ο λόγος σου!Δεν ξέρω τί πυροδότησε την οργή σου(αυτό εισπράττω,χωρίς παρεξήγηση!)αλλά έχεις δίκιο σε όλα.Δυστυχώς κάποιοι από εμάς,για πολλούς λόγους,δεν έχουμε φτάσει ούτε το δικό σου επίπεδο,ούτε ξεκινήσαμε τόσο νωρίς την έρευνα,και πάμε τρέχοντας.Για το λόγο αυτό πολλές φορές μας "διαφεύγουν"στοιχεία και μπορεί να προσπεράσουμε και κάποιο σημαντικό γεγονός ως ασήμαντο-όπως το να χαθεί ή να κερδιθεί ένα χρονικό σημείο κτλ.,καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ακου λοιπόν αυτό :"5 Βήματα ανάστροφα,
και 3 στην Εστία,
τα κβαντικά τα κύμματα πως φαίνονται αστεία!
Χορεύει η άμμος μπρος μου εδώ,
μα εγώ με ένα πήδημα μπροστά σου θα βρεθώ!"
Κάτι μικρό που σημείωσα εχθές σε ένα κομματάκι χαρτί.Η "έμπνευση"μου ήρθε την ώρα που έτρωγα το μεσημέρι στο σπίτι,έτσι απλά και αβίαστα...Τίποτα δεν είναι τυχαίο,απλά το ένα οδηγεί στο άλλο και κάθε φορά που βρίσκουμε τη λύση(ή την πλησιάζουμε)γεννάται ένα άλλο ερώτημα για να συμπληρώσει τον γρίφο.
Ελπίζω να βάζω και εγώ ένα μικρό λιθαράκι στην δημιουργία του νέου κόσμου που έρχεται!
Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Πεμ Οκτ 04, 2012 9:47 am

Αγαπητέ φίλε,λάβρος ο λόγος σου!Δεν ξέρω τί πυροδότησε την οργή σου(αυτό εισπράττω,χωρίς παρεξήγηση!)αλλά έχεις δίκιο σε όλα.Δυστυχώς κάποιοι από εμάς,για πολλούς λόγους,δεν έχουμε φτάσει ούτε το δικό σου επίπεδο,ούτε ξεκινήσαμε τόσο νωρίς την έρευνα,και πάμε τρέχοντας.Για το λόγο αυτό πολλές φορές μας "διαφεύγουν"στοιχεία και μπορεί να προσπεράσουμε και κάποιο σημαντικό γεγονός ως ασήμαντο-όπως το να χαθεί ή να κερδιθεί ένα χρονικό σημείο κτλ.,καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Ακου λοιπόν αυτό :"5 Βήματα ανάστροφα,
και 3 στην Εστία,
τα κβαντικά τα κύμματα πως φαίνονται αστεία!
Χορεύει η άμμος μπρος μου εδώ,
μα εγώ με ένα πήδημα μπροστά σου θα βρεθώ!"
Κάτι μικρό που σημείωσα εχθές σε ένα κομματάκι χαρτί.Η "έμπνευση"μου ήρθε την ώρα που έτρωγα το μεσημέρι στο σπίτι,έτσι απλά και αβίαστα...Τίποτα δεν είναι τυχαίο,απλά το ένα οδηγεί στο άλλο και κάθε φορά που βρίσκουμε τη λύση(ή την πλησιάζουμε)γεννάται ένα άλλο ερώτημα για να συμπληρώσει τον γρίφο.
Ελπίζω να βάζω και εγώ ένα μικρό λιθαράκι στην δημιουργία του νέου κόσμου που έρχεται !

Αγαπητή φίλη vlepw ta oria καλησπέρα !

Θα ήθελα να σου πω, ότι δεν υπάρχει κάποιο είδος εκνευρισμού που με έκανε να γράψω αυτά που γράφω, αντιθέτως πιστεύω, ότι αυτό που γράφω είναι κάπως καυστικό και ίσως και λίγο έως και πολύ επικίνδυνο, για εμένα, όσων αφορά το internet. Το έκανα όμως, για να δείξω σε κάποιους ότι πάντα από κάπου θα πρέπει να γίνει μια αρχή !
Σαφώς και θέλω να ακούσω τις φωνές κι άλλων ανθρώπων, που θα πουν αυτά που έχουν ζήσει, με όποιον τρόπο μπορούν και όπως ή όποτε αυτοί νοιώσουν έτοιμοι.
Σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι έχω φτάσει σε κάποιο επίπεδο ανώτερο ή κατώτερο από κάποιους άλλους !
Είμαι και εγώ ένας μαθητής και τίποτα παραπάνω ! Δεν έχω, ούτε και τρέφω αυταπάτες για το ποιος είμαι !
Το διάστημα χρόνου, που αναφέρω επί της έρευνας μου, είναι πέρα για πέρα αληθινό.
Αυτό όμως δεν με κατατάσσει, σε κάποιο άλλο επίπεδο από όλους τους άλλους ανθρώπους, ποτέ και σε καμία περίπτωση.
Στο γραπτό αυτό αναφέρω απλά, κάποια πράγματα που εγώ έχω βιώσει, τα οποία με βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ. Αυτό ! Τίποτα παραπάνω.
Ο λόγος που έγραψα, αυτά που έγραψα, είναι για να μπορέσω έστω και εξ΄ αποστάσεως, να βοηθήσω με όποιον τρόπο εγώ γνωρίζω, κάποιους που πιθανών να βρίσκονται στην ίδια θέση που βρισκόμουν και εγώ σε ηλικία 14 και η οποία θέση σε διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ δύσκολη.
Αυτές ήταν οι προθέσεις μου, χωρίς κανένα άλλο υπονοούμενο.

Όσο για το ποίημα, δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω το νόημα αυτού, θες να με βοηθήσεις λίγο ;

Ευχαριστώ Johnart

Eσυ ποιόν θα αφήσεις να σε κρίνει, αυτός που στο μέλλον θα αποδεχτεί ως μέρος της ζωής του, αυτό που εσύ από σήμερα αποδέχτηκες ή η την ίδια την αλλαγή;
vlepw ta oria

Ζώδια : Λέων Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Πεμ Οκτ 04, 2012 11:11 pm

Φίλτατε φίλε μου,λυπάμαι πάρα πολύ που ερμήνευσες κατ΄αυτό τον τρόπο την χθεσινή μου απάντηση.Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω ή να σε κάνω να φανείς σαν υπεράνθρωπος ή κάτι τέτοιο!Είμαστε συν-ταξιδιώτες σε αυτή την υπόθεση απλά ο κάθε ένας από εμάς έλαβε το μύνημα ή αν θέλεις ξεκίνησε το ταξίδι από διαφορετικό σημείο.Κάποιοι από εμάς ασχολούνται(όπως εσύ π.χ.)χρόνια και άλλοι ξεκινούν τώρα,κάποιοι πάλι "κατέχουν"σε μεγαλήτερο βαθμό από άλλους κάποιες ικανότητες και δεν μπαίνουν καν στο κόπο να τις εξηγήσουν και τέλος υπάρχουν αυτοί που παρέμειναν για πάντα οι τρελοί του χωριού...Επ΄ουδενή θέλησα να σε θίξω ή να σε πειράξω,απλά έγραψα τα συναισθήματα που εισέπραξα διαβάζοντας την επιστολή σου και πίστεψέ είμαστε πολλοί που αισθανόμαστε ότι έφτασε η ώρα να λύσουμε τη σιωπή μας,για το λόγο αυτό γράφω κιόλας γνωρίζοντας πως ουδέν κρυπτόν...
Τέλος θα ήθελα να σου διευκρινίσω το "ποιηματάκι".Η αναφορά μου σε μικρά πραγματάκια που μπορεί να περάσουν για ασήμαντα ήταν για αυτό.Πολλές φορές έχω τέτοιες εμπνεύσεις που είτε περνάνε απαρατήρητες(δηλ.δεν τις σημειώνω καν)είτε σημειώνονται και μετά τα χάνω.Ανακάλυψα λοιπον ότι το συγκεκριμένο αποτελεί μέρος μιας λύσης που αναζητώ,μόνο που δεν μπορούσα να καταλάβω κάποια στοιχεία.Εδώ μπαίνει η δική σου δημοσίευση!(είπαμε τίποτα δεν είναι τυχαίο)και τώρα μου λείπει ένα τελικό στοιχείο για να προχωρήσω στην λύση του γρίφου μου!Εννοείται πως θα σας ενημερώσω για ότι ανακαλύψω γιατί θα βοηθηθούν πολλοί! cheers Καλημέρα σε όλους!!!
Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Παρ Οκτ 05, 2012 6:13 am

Καλή σου μέρα vlepw ta oria !

Ο λόγος που απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα μου έτσι, ήταν για να μην δημιουργηθεί καμία περίεργη εντύπωση σε κανέναν από αυτούς που θα το διαβάσουν, ότι είμαι κάποιος που έχει υπεράνθρωπες δυνάμεις ή ότι είμαι κάτι σε στυλ χ man.

Είμαι και εγώ ένας απλός άνθρωπος και τίποτα παραπάνω, που μέχρι στιγμής, η ζωή με πάει όπου θέλει και όχι εγώ την ζωή, ακόμα και τα ίδια τα φαινόμενα διατάραξης της πραγματικότητας που ζω κατά καιρούς δεν τα ορίζω εγώ. Αντιθέτως αυτά, ορίζουν εμένα αλλά και το είδος ζωής, που θα έχω μετά από κάθε ένα από αυτά !

Άλλωστε από την πολυετή έρευνα μου, κατέληξα ότι, κανένας δεν έχει δυνάμεις που να υπερβαίνουν την φυσική υπόσταση του ανθρώπου, όσο και αν αυτές φαίνονται να είναι υπεράνθρωπες. Ο λόγος είναι, γιατί όλα αυτά που ο κάθε ένας θεωρεί ικανότητες ή υπερδυνάμεις, που μόνον αυτός ή αυτή έχει, που κατά καιρούς αναφέρονται ή εμφανίζονται σε κάποιους ανθρώπους, ή ακόμα και στο internet, δεν είναι παρά λειτουργικότητες, που ο κάθε ένας μπορεί, αν του εξηγήσουν τον τρόπο να τα κάνει και αυτός ή αυτή, πράξη. Ο λόγος που τις περισσότερες φορές αυτό παρουσιάζεται ως δύναμη ή ικανότητα κάποιου, είναι γιατί ο ή η ίδια που κατέχει την δύναμη, δεν γνωρίζει να εκφράσει και στους άλλους τον τρόπο λειτουργίας αυτής.
Κάθε μα κάθε δύναμη ότι και αν είναι αυτή, δεν παύει να είναι μια λειτουργικότητα που όταν ο αρχικός χειριστής αυτής, μάθει τον τρόπο λειτουργίας της δυνάμεως, τότε μπορεί με απλά και καθαρά λόγια να εξηγήσει - απομυθοποιήσει την συγκεκριμένη ικανότητα και σαφώς μπορεί και να την μεταλαμπαδεύσει σε όποιον άλλον άνθρωπο θέλει.

Για σκεφτείτε τα προ αρχαία χρόνια, όταν η σκέψη άρχισε να ανθίζει στο πρώτο μυαλό, ο νέος αυτός κάτοχος της υπερδύναμης ικανότητας σκέψης, να την κρατούσε για τον εαυτό του. Τότε τι θα ήμασταν όλοι εμείς σήμερα ;
Όπως καταλαβαίνουμε ο συγκεκριμένος τότε άνθρωπος, προσπάθησε να καταλάβει και αυτός τι ακριβώς είναι αυτή η νέα δύναμη, προσπαθώντας ταυτόχρονα να την δείξει και στους γύρω του.
Σίγουρα δεν ήταν κάτι εύκολο αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν και αδύνατον !

Όσων αφορά την έρευνα σου, σε σχέση με το ποίημα που μας παρέθεσες, σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα σου !

Να θυμάσαι ότι, ότι και αν είναι αυτό που θα βρεις και ότι και αν μπορεί να κάνει, δεν είναι παρά μια λειτουργικότητα, που αν εσύ την καταλάβεις, μπορείς και να την εξηγήσεις και σε εμάς. Έτσι, όλοι θα έχουμε πλέων τις ίδιες δυνάμεις και γνώσεις και θα νοούμαστε όλοι ίσοι, ως προς τους ανθρώπους και άνισοι με την σημερινή κατάσταση των ανθρώπων. Αν καταφέρουμε να μοιράσουμε, όλα αυτά μεταξύ όλων των ανθρώπων, τότε, κανένας δεν θα έχει καμία περισσότερη δύναμη – ικανότητα και σαφώς κανένας, δεν θα θελήσει να κυβερνήσει με αυτές τις δυνάμεις. Ίσως αυτό μας δείχνει και πως θα είμαστε σαν ανθρωπότητα, μετά τα προεόρτια της μεγάλης αλλαγής ή την ανώτερης συνειδητότητας του ανθρώπου, όπως κάποιοι αρέσκοντε να λένε.

Ευχαριστώ Johnart

Orfius

Ζώδια : Τοξότης Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2012
Τόπος : Νικαια

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Πεμ Οκτ 18, 2012 2:09 am

Καλησπέρα σε όλους και πάλι

Να γιατί μου αρέσει αυτό το φόρουμ πολύ πέρα ότι από τον καιρό που μπήκα έχω καταλάβει πολλά, αλλά και μπορούμε να μιλάμε ανοιχτά για όλα, και δεν φαντάζεστε πόσο καλό και σωστό είναι αυτό μέσα μου.. Έρχομαι και εγώ με την σειρά μου φίλε john να φωνάξω και να πω ότι κανένας δεν μπορεί να μας φυλακίσει τον λόγο, η την σκέψη. Μπορούν να προσπαθήσουν μπορούν να μετατρέψουν τον ουρανό σε μια τεράστια κάμερα (κάτσε μην τους δώσω ιδέες).. Ακόμα και τότε όμως σε ένα σκοτεινό σοκάκι θα γίνονται τέτοιες συζητήσεις και δεν θα είναι σκοτεινό γιατί είναι κακό αλλά γιατί σκοτάδι βλέπεις σε μια αλλαγή.. Ήμουν μόλις 9 χρονών όταν είπα στην μητέρα μου μαμά δεν είμαι από εδώ εγώ κάπου έπρεπε να είμαι τώρα και κάτι να κάνω, από κάπου λείπω. Και μέσα μου το πίστευα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να δω ζωή πέρα από το να ανακαλύψω αυτό τον λόγο.. Ήμουν τόσο σίγουρος που προσπάθησα ακόμα και να δώσω τέλος (αν καταλάβατε).. Πήρα λοιπόν το ποδήλατο μου και έπεσα με αυτό στην μέση μιας λεωφόρου.. Όμως μακάρι να σταμάταγε εκεί όλα πάγωσαν σαν να σταμάτησε ο χρόνος οι πεζοί τα αυτοκίνητα ακόμα και τα πουλιά στον ουρανό και δεν ξεκίνησαν ξανά παρά μόνο όταν έφυγα από την μέση του δρόμου.. Τότε πήρα την απόδειξή μου δεν έλειπα εγώ από κάπου.. Άπλα εγώ ήμουν ένα από τα πράγματα που έλειπε από αυτό τον κόσμο ήμουν και εγώ άλλη μια φωνή που θα έφερνε αλλαγή..
Βλέπεις φίλε john εμείς γεννηθήκαμε από την αλλαγή είμαστε παιδιά της.. Ενώ αυτοί που μας πολεμούν έμαθαν για αυτή ως κακοί και άτακτοι μαθητές που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει θέλουν να σιωπήσουν τα παιδιά αυτά.. Είπες την πιο σωστή λέξη είμαστε φωνή και ακόμα και αν σιωπήσουν το στόμα μας το πνεύμα μας θα φωνάζει δυνατά..
Θα ήθελα επίσης να πω αυτό που κατάλαβα από το όμορφο ποίημα της φίλης βλέπω τα όρια.. 5 βήματα ανάστροφα και 3 στην εστία.. Εδώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε 1 βήμα επιστροφής στο παρελθόν η μέλλον αντίστοιχα (εφόσον δεν έχουμε κατεύθυνση για το ανάστροφα) και 1 επιστροφής στην εστία (άρα το σημείο το οποίο έφυγε) καθώς και άλλο 1 βήμα και την επιστροφή του καθώς και άλλο 1 και την επιστροφή του άρα έχουμε 3 ανάστροφα βήματα και 3 επιστροφές και μας λείπουν άλλα 2 ανάστροφα βήματα οπότε είσαι 2 βήματα μακριά από το σημείο που ξεκίνησες το ταξίδι.. Τα κβαντικά τα κύματα πως φαίνονται αστεία. Λυπάμαι δεν ξέρω την κίνηση των κβαντικών κυμάτων υποθέτω ότι μιλάει για ένα είδος ροής. Χορεύει η άμμος μπροστά μου εδώ μα με ένα πήδημα μπροστά σου θα βρεθώ.. Αν πάρω την άμμο ως κάτι μη σταθερό θα πω ότι είναι η ίδια σου η ζωή.. Όσο για το άλμα που αναφέρεις και ότι μπροστά του θα βρεθεί σίγουρα μιλάμε για ταξίδι το μπροστά υπονοεί μέλλον.. Αυτό πήρα διαβάζοντας το ελπίζω να βοηθάει έστω και λίγο..

«Ο σοφός άνθρωπος δεν αμφιβάλει – ο τέλειος άνθρωπος δεν ανησυχεί – ο γενναίος δεν φοβάται.»
babis_tsa
Admin

Ζώδια : Δίδυμος Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 26
Τόπος : Πειραιάς

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Πεμ Οκτ 18, 2012 3:57 am

Χαιρετώ τους φίλους john_art ,orfius και vlepw_ta_oria
Φίλε john_art είμαι και εγώ σύμφωνος, και επικροτώ αυτήν σου την προσπάθεια αποκάλυψης σκευωρίας κατά του ανθρώπινου είδους.
Έχω αγανακτήσει και εγώ με τις ταμπέλες, που κατά καιρούς προστίθενται, στις ήδη υπάρχων ταμπέλες που υπακούει ο κόσμος.
Και είναι δεσμευτικές πέρα για πέρα για το είναι και το πνεύμα του.
Και κατευθύνουν αυτόν σαν πρόβατο σε σφαγή.

Όπως λοιπόν κάνουν με όλα τα θέματα της καθημερινότητας του κόσμου, που φυλακίζουν το σώμα του.
Πάνε με τον ίδιο τρόπο να φυλακίσουν το είναι και το πνεύμα του και ως ένα βαθμό το έχουν καταφέρει.
Πνεύματα όμως που είναι ελεύθερα, σαν το δικό σου και σαν τον φίλων του φόρουμ είναι αυτά που θα φωνάξουν δυνατά όχι στο εμπάργκο του είναι όχι στον κατακλυσμό του πνεύματος.

Γιατί αν κάποιος μπορεί να φύγει από ένα μέρος όπως ο φίλος μου ο orfius( στην εμπειρία με τα σκάφη που μοιράστηκε μαζί μας )και να βρεθεί σε ένα άλλο μέρος χρονικά ή κοσμικά, τότε, ποια η φυλακή του είναι και του πνεύματος του και επίσης, να μπορεί να παίρνει και το σώμα του μαζί , ποια η φυλακή του σώματος του; Η φυλακή είναι μια ψευδαίσθηση που όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε όλοι και εγώ μαζί, τόσο πιο γρήγορα θα φύγουμε από αυτήν την φυλακή. Και θα αφήσουμε πίσω όλους αυτούς, να είναι διοικητές, σε άδεια κελιά, χωρίς κόσμο.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω την φίλη vlepw_ta_oria
Που συμμετέχει ενεργά και φωνάζει και εκείνη δυνατά με το πνεύμα της.
Για μένα οι στοίχοι οι όποιοι έγραψες είναι κομμάτι στην λύση ενός
Γρίφου, μόνο που θα πρέπει να συμπεριλάβεις όλες τις μεταβλητές
και όχι μόνο αυτές που παρουσιάζονται στο ποίημα.
Αυτές θα μπορεί να είναι, αποτέλεσμα, μιας πράξης που βίωσες, η κάτι που θα βιώσεις στο μέλλον, θα πρέπει λοιπόν να πας και να ενώσεις, όλες τις τελείες που σε συνδέουν, με το συγκεκριμένο ποίημα, για να σου παρουσιαστεί η τελική εικόνα.
Προσοχή ο γρίφος δεν είναι στην εικόνα, αλλά πίσω από αυτήν.
Ο φίλος μου ,orfius έδωσε μια ερμηνεία για το ποίημα, αν και με μπέρδεψε λίγο με τις αναστροφές
Ποίημα
5 βήματα ανάστροφα και 3 στην εστία
Τα κβαντικά τα κύματα πως φαίνονται αστεία
Χορεύει η άμμος μπρος μου εδώ
Μα εγώ με ένα πήδημα μπροστά σου θα βρεθώ.

5 βήματα ανάστροφα και 3 στην εστία για εμένα αυτός ο στοίχος σημαίνει, ότι θα πρέπει να πας πίσω σε 5 μνήμες σου που σχετίζονται με την θέση που έχεις τώρα επί του γρίφου, χωρίς όμως να φύγεις από το
Γεγονός αυτό.
το 3 στην εστία σημαίνει όχι σπίτι για μένα, αλλά εκεί που ξεκίνησε ο γρίφος, θα πρέπει να ξέρεις που ξεκίνησε ο γρίφος.. π.χ στον Ωροπό λέω εγώ τώρα μια εικασία. ( εκεί που ξεκίνησε ο συγκεκριμένος γρίφος, έχεις
άλλα 3 βήματα του αυτού γεγονότος). Η ίσως ένα άλλο ποίημα

Ο δεύτερος στοίχος, πιστεύω ότι αναφέρεται στα σωματίδια του φωτός,
σε κυματισμό όμως, που σημαίνει αν εσύ μπεις μέσα σε αυτό το κύμα,
και το ακολουθήσεις, η εικόνα που είχες πρωτύτερα για τα κβάντα δηλαδή φως, θα σου φαίνεται αστεία, δηλαδή θα χλευάζεις την οπτική που έχεις τώρα επί του γρίφου προ της λύσης του.

Ο τρίτος στοίχος πιστεύω λέει ότι, θα κινηθείς υποχρεωτικά, εκεί που σε πάει το κύμα και η άμμος όπως λέει και ο φίλος μου ο ,orfius δηλώνει την αστάθεια ( του αυτού κύματος) ή ότι ο παφλασμός, του κύματος επηρεάζει ακόμα και την άμμο και την κάνει να χορεύει η να μετατρέπει τον χώρο της κατά μια έννοια, δεν είμαι σίγουρος σε αυτό.

Και ο τέταρτος στοίχος του τετράστιχου δηλώνει ότι, ούτε η αστάθεια του κύματος, η των κυμάτων, μπορεί να σε κρατήσει μακριά του.
Και με ένα πήδημα ( <<άλμα πίστης >> κάτι όμως θα πρέπει να αφήσεις πίσω ) θα βρεθείς μπροστά στον γρίφο.

Ελπίζω να σε βοήθησα vlepw_ta_oria
Συνεχίστε παιδιά να φωνάζετε δυνατά, και οι φωνές μας θα φτάσουν εκεί που πρέπει.
Φανταστήται, μια κεραία που εκπέμπει σήμα, από ένα νησί στο πουθενά,
Κάποιος δεν θα λάβει αυτό το σήμα, αρκεί η κεραία να συνεχίζει να εκπέμπει. Κάποιο πλοίο θα περάσει από εκεί κοντά, κάποια τράτα θα πάει εκεί να ψαρέψει, εμείς απλά πρέπει να μην σταματήσουμε να εκπέμπουμε – να φωνάζουμε.

Στον κόσμο σου βαδίζεις ως διαφορετικός
στον κόσμο μου βαδίζεις ως ίσος
αυτό που είσαι δεν έχει έρθει ακόμα
αυτό που θα ρθει δεν θα είσαι εσύ
Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Δευ Οκτ 22, 2012 7:08 am

Καλησπέρα σε όλους και πάλι

Να γιατί μου αρέσει αυτό το φόρουμ πολύ πέρα ότι από τον καιρό που μπήκα έχω καταλάβει πολλά, αλλά και μπορούμε να μιλάμε ανοιχτά για όλα, και δεν φαντάζεστε πόσο καλό και σωστό είναι αυτό μέσα μου.. Έρχομαι και εγώ με την σειρά μου φίλε john να φωνάξω και να πω ότι κανένας δεν μπορεί να μας φυλακίσει τον λόγο, η την σκέψη. Μπορούν να προσπαθήσουν μπορούν να μετατρέψουν τον ουρανό σε μια τεράστια κάμερα (κάτσε μην τους δώσω ιδέες).. Ακόμα και τότε όμως σε ένα σκοτεινό σοκάκι θα γίνονται τέτοιες συζητήσεις και δεν θα είναι σκοτεινό γιατί είναι κακό αλλά γιατί σκοτάδι βλέπεις σε μια αλλαγή.. Ήμουν μόλις 9 χρονών όταν είπα στην μητέρα μου μαμά δεν είμαι από εδώ εγώ κάπου έπρεπε να είμαι τώρα και κάτι να κάνω, από κάπου λείπω. Και μέσα μου το πίστευα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να δω ζωή πέρα από το να ανακαλύψω αυτό τον λόγο.. Ήμουν τόσο σίγουρος που προσπάθησα ακόμα και να δώσω τέλος (αν καταλάβατε).. Πήρα λοιπόν το ποδήλατο μου και έπεσα με αυτό στην μέση μιας λεωφόρου.. Όμως μακάρι να σταμάταγε εκεί όλα πάγωσαν σαν να σταμάτησε ο χρόνος οι πεζοί τα αυτοκίνητα ακόμα και τα πουλιά στον ουρανό και δεν ξεκίνησαν ξανά παρά μόνο όταν έφυγα από την μέση του δρόμου.. Τότε πήρα την απόδειξή μου δεν έλειπα εγώ από κάπου.. Άπλα εγώ ήμουν ένα από τα πράγματα που έλειπε από αυτό τον κόσμο ήμουν και εγώ άλλη μια φωνή που θα έφερνε αλλαγή..
Βλέπεις φίλε john εμείς γεννηθήκαμε από την αλλαγή είμαστε παιδιά της.. Ενώ αυτοί που μας πολεμούν έμαθαν για αυτή ως κακοί και άτακτοι μαθητές που νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει θέλουν να σιωπήσουν τα παιδιά αυτά.. Είπες την πιο σωστή λέξη είμαστε φωνή και ακόμα και αν σιωπήσουν το στόμα μας το πνεύμα μας θα φωνάζει δυνατά..
Θα ήθελα επίσης να πω αυτό που κατάλαβα από το όμορφο ποίημα της φίλης βλέπω τα όρια.. 5 βήματα ανάστροφα και 3 στην εστία.. Εδώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε 1 βήμα επιστροφής στο παρελθόν η μέλλον αντίστοιχα (εφόσον δεν έχουμε κατεύθυνση για το ανάστροφα) και 1 επιστροφής στην εστία (άρα το σημείο το οποίο έφυγε) καθώς και άλλο 1 βήμα και την επιστροφή του καθώς και άλλο 1 και την επιστροφή του άρα έχουμε 3 ανάστροφα βήματα και 3 επιστροφές και μας λείπουν άλλα 2 ανάστροφα βήματα οπότε είσαι 2 βήματα μακριά από το σημείο που ξεκίνησες το ταξίδι.. Τα κβαντικά τα κύματα πως φαίνονται αστεία. Λυπάμαι δεν ξέρω την κίνηση των κβαντικών κυμάτων υποθέτω ότι μιλάει για ένα είδος ροής. Χορεύει η άμμος μπροστά μου εδώ μα με ένα πήδημα μπροστά σου θα βρεθώ.. Αν πάρω την άμμο ως κάτι μη σταθερό θα πω ότι είναι η ίδια σου η ζωή.. Όσο για το άλμα που αναφέρεις και ότι μπροστά του θα βρεθεί σίγουρα μιλάμε για ταξίδι το μπροστά υπονοεί μέλλον.. Αυτό πήρα διαβάζοντας το ελπίζω να βοηθάει έστω και λίγο..

Καλησπέρα φίλε orfius !

Για μια φορά ακόμα, κατάφερες να μας απαντήσεις με ένα δικό σου παράδειγμα, κάτι που όντως μας ευχαριστεί. Ο λόγος που μας ευχαριστεί αυτό, δεν είναι άλλος, από το ότι πλέων αρχίζει και φαίνεται μια πληθώρα φαινομένων, που δεν είναι ενός είδους, αλλά πολλών και διαφορετικών. Αυτό, θα βοηθήσει και κάποιους άλλους ανθρώπους, που μέχρι τώρα, έχουν φαινόμενα αλλά για προσωπικούς τους λόγους, δεν θέλουν ακόμα να μοιραστούν μαζί μας. Πιστεύω, ότι όταν κάποιος μπει στο φόρουμ, σαν επισκέπτης και δει, έναν καταιγισμό από φαινόμενα, που είναι διαφόρων ειδών, το λιγότερο που θα θέλει να κάνει είναι, να εγγραφεί στο φόρουμ. Κάθε αρχή και δύσκολη, έτσι δεν λένε ; Είμαι βέβαιος, ότι όταν τα φαινόμενα πληθήνουν επαρκώς και φτάσουν σε ένα σεβαστό αριθμό που να προσκαλεί τον επισκέπτη να μπει, τότε ο επισκέπτης, που θα δει αυτά που γράφονται εδώ μέσα, θα αποτινάξει, τις όποιες φοβίες του και αν μη τι άλλο, θα εγγραφεί στο φόρουμ μας. Το πρώτο βήμα θα έχει γίνει ! Μετά, όταν αυτός ή αυτή ( νέα μέλη ) θελήσει και αποφασίσει θα μας εκμυστηρευτεί και το δικό του / της φαινόμενο.
Στο δικό σου φαινόμενο, αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι, ότι προσπάθησες να δώσεις τέλος… Μόνο και μόνο, γιατί ένοιωθες κάπως παράξενα ( ξένος μέσα στον κόσμο ). Αυτό το συναίσθημα, το έχουν άπειρα άτομα ανά τον κόσμο και ο λόγος δεν είναι άλλος, από το ότι, η λογική τους δεν είναι εφάμιλλη, με την λογική των γύρο του / της.
Το πιο προφανές, είναι την ώρα που εσύ έπεσες στην μέση του δρόμου με το ποδήλατο, ο χρόνος να σταμάτησε. Ο τρόπος που μπορεί να έγινε αυτό, είναι δυστυχώς, κάπως πολύπλοκος.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ, για να γίνει κατανοητό.
Την στιγμή που έπεσες με το ποδήλατο, στην πραγματικότητα, δεν σταμάτησε ο χρόνος, αλλά έτσι κατάφερες εσύ να το δεις. Αυτό που έγινε, ( πάντα κατά την γνώμη μου ) είναι ότι την αυτήν στιγμή που στα μάτια σου κοκάλωσαν τα πάντα, ( εκτός από εσένα ) πολλά εναλλακτικά τέλη της επόμενης στιγμής, συναντήθηκαν στο ίδιο σημείο χωροχρόνου. Αυτό μας επιτρέπει να καταλάβουμε, γιατί εσύ μπόρεσες και είδες τα πάντα να κοκαλώνουν μπροστά σου. Ο λόγος είναι επειδή, πολλά εναλλακτικά τέλη, ήταν στο ίδιο σημείο και κανένα δεν μπορούσε να επιλεχθεί ή ( από εσένα ή από κάποιον άλλο άγνωστο, προς το παρών παράγοντα ). Αυτό προκάλεσε ( κατά την γνώμη μου ), το πάγωμα του τώρα σου.
Όταν πολλά εναλλακτικά τέλη της επόμενης στιγμής, συνωστίζονται στο τώρα και κανένα από αυτά, δεν μπορεί να σταθεί ως η συνέχεια του τώρα, τότε αναγκαστικά το τώρα, παραμένει αέναα στατικό μέχρι η επόμενη στιγμή, που με κάποιον άγνωστο τρόπο κάποιο από αυτά θα επιλεγεί. Αυτό ισχύει, ως προς αυτόν που αναφέρεται, τόσο το αυτό τώρα, όσο και η επόμενη στιγμή.
Είναι σαν να περπατάτε σε έναν δρόμο ( Τώρα ! Που απαρτίζεται από στιγμές, που διαδέχονται η μια την άλλη ) και ξαφνικά βρίσκεστε σε μια πλατεία, ( συνωστισμός εναλλακτικών τελών πράξης του τώρα ) όπου και η λογική σας για λίγο σαστίζει, μέχρι να αποφασίσετε, προς πια κατεύθυνση να πάτε. Το ίδιο ισχύει και για αυτό που εσύ έζησες… Φίλε orfius ( πάντα κατά την γνώμη μου ).

Ευχαριστώ Johnart !

Orfius

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Κυρ Νοε 04, 2012 5:50 am

Καλησπέρα φίλε orfius !

Για μια φορά ακόμα, κατάφερες να μας απαντήσεις με ένα δικό σου παράδειγμα, κάτι που όντως μας ευχαριστεί. Ο λόγος που μας ευχαριστεί αυτό, δεν είναι άλλος, από το ότι πλέων αρχίζει και φαίνεται μια πληθώρα φαινομένων, που δεν είναι ενός είδους, αλλά πολλών και διαφορετικών. Αυτό, θα βοηθήσει και κάποιους άλλους ανθρώπους, που μέχρι τώρα, έχουν φαινόμενα αλλά για προσωπικούς τους λόγους, δεν θέλουν ακόμα να μοιραστούν μαζί μας. Πιστεύω, ότι όταν κάποιος μπει στο φόρουμ, σαν επισκέπτης και δει, έναν καταιγισμό από φαινόμενα, που είναι διαφόρων ειδών, το λιγότερο που θα θέλει να κάνει είναι, να εγγραφεί στο φόρουμ. Κάθε αρχή και δύσκολη, έτσι δεν λένε ; Είμαι βέβαιος, ότι όταν τα φαινόμενα πληθήνουν επαρκώς και φτάσουν σε ένα σεβαστό αριθμό που να προσκαλεί τον επισκέπτη να μπει, τότε ο επισκέπτης, που θα δει αυτά που γράφονται εδώ μέσα, θα αποτινάξει, τις όποιες φοβίες του και αν μη τι άλλο, θα εγγραφεί στο φόρουμ μας. Το πρώτο βήμα θα έχει γίνει ! Μετά, όταν αυτός ή αυτή ( νέα μέλη ) θελήσει και αποφασίσει θα μας εκμυστηρευτεί και το δικό του / της φαινόμενο.
Στο δικό σου φαινόμενο, αυτό που μπορώ να καταλάβω είναι, ότι προσπάθησες να δώσεις τέλος… Μόνο και μόνο, γιατί ένοιωθες κάπως παράξενα ( ξένος μέσα στον κόσμο ). Αυτό το συναίσθημα, το έχουν άπειρα άτομα ανά τον κόσμο και ο λόγος δεν είναι άλλος, από το ότι, η λογική τους δεν είναι εφάμιλλη, με την λογική των γύρο του / της.
Το πιο προφανές, είναι την ώρα που εσύ έπεσες στην μέση του δρόμου με το ποδήλατο, ο χρόνος να σταμάτησε. Ο τρόπος που μπορεί να έγινε αυτό, είναι δυστυχώς, κάπως πολύπλοκος.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ, για να γίνει κατανοητό.
Την στιγμή που έπεσες με το ποδήλατο, στην πραγματικότητα, δεν σταμάτησε ο χρόνος, αλλά έτσι κατάφερες εσύ να το δεις. Αυτό που έγινε, ( πάντα κατά την γνώμη μου ) είναι ότι την αυτήν στιγμή που στα μάτια σου κοκάλωσαν τα πάντα, ( εκτός από εσένα ) πολλά εναλλακτικά τέλη της επόμενης στιγμής, συναντήθηκαν στο ίδιο σημείο χωροχρόνου. Αυτό μας επιτρέπει να καταλάβουμε, γιατί εσύ μπόρεσες και είδες τα πάντα να κοκαλώνουν μπροστά σου. Ο λόγος είναι επειδή, πολλά εναλλακτικά τέλη, ήταν στο ίδιο σημείο και κανένα δεν μπορούσε να επιλεχθεί ή ( από εσένα ή από κάποιον άλλο άγνωστο, προς το παρών παράγοντα ). Αυτό προκάλεσε ( κατά την γνώμη μου ), το πάγωμα του τώρα σου.
Όταν πολλά εναλλακτικά τέλη της επόμενης στιγμής, συνωστίζονται στο τώρα και κανένα από αυτά, δεν μπορεί να σταθεί ως η συνέχεια του τώρα, τότε αναγκαστικά το τώρα, παραμένει αέναα στατικό μέχρι η επόμενη στιγμή, που με κάποιον άγνωστο τρόπο κάποιο από αυτά θα επιλεγεί. Αυτό ισχύει, ως προς αυτόν που αναφέρεται, τόσο το αυτό τώρα, όσο και η επόμενη στιγμή.
Είναι σαν να περπατάτε σε έναν δρόμο ( Τώρα ! Που απαρτίζεται από στιγμές, που διαδέχονται η μια την άλλη ) και ξαφνικά βρίσκεστε σε μια πλατεία, ( συνωστισμός εναλλακτικών τελών πράξης του τώρα ) όπου και η λογική σας για λίγο σαστίζει, μέχρι να αποφασίσετε, προς πια κατεύθυνση να πάτε. Το ίδιο ισχύει και για αυτό που εσύ έζησες… Φίλε orfius ( πάντα κατά την γνώμη μου ).

Ευχαριστώ Johnart !

Καλησπέρα και πάλι φίλε john

Χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα φίλε john για όλο το ενδιαφέρον που δείχνεις αλλά και της εξηγήσεις που μου δίνεις στα φαινόμενα μου.. Με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και γ’ αυτό δεν φοβάμαι η ντρέπομαι να μοιραστώ κάθε εμπειρία μου.. Αυτό το οποίο ανέφερα ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που το λέω και το γράφω κάπου που εκατομμύρια άνθρωποι μπορούν να δουν και πραγματικά το εύχομαι να το δουν και εύχομαι να γίνουν εκατομμύρια.. Πιστεύω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι η επισκέπτες μας να κρατούν το μυαλό τους ανοιχτό. Και δεν το λέω σαν προαπαιτούμενο μην με παρεξηγήσετε το λέω γιατί εγώ αυτό έκανα και έχω πάρει ειλικρινά χιλιάδες πράγματα από τότε.. Αλλά το κυριότερο που πήρα είναι πίστη στον εαυτό μου και αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει ένας άγνωστος σε έναν άγνωστο.. Θα συνεχίσω να φωνάζω δυνατά και καθαρά γιατί ακόμα και αν όλοι γύρω μου φωνάζουν κάτι άλλο η φωνή μου δεν θα ταιριάξει ποτέ με την δική τους.. Και έτσι αυτή η 1 φωνή θα γίνει ο λόγος που η υπόλοιπες εκατομμύρια φωνές δεν θα έχουν ποτέ αρμονία και κάποιος θα ακούσει αυτό τον απόηχο μέσα στο πλήθος και θα σταματήσει όλο το πλήθος για να βρει ποιος είναι. Τότε εγώ και όλοι οι άλλοι σαν και εμένα δεν θα σταματήσουμε να φωνάζουμε αλλά θα φωνάξουμε με όλη την δύναμη που μας έχει μείνει για να καταλάβουν ότι το εννοούμε..Και θα μας ακούσουν και θα μας βρουν γιατί θέλουμε να μας ακούσουν γιατί θέλουμε να βρεθούμε…

Ευχαριστώ πολύ

«Ο σοφός άνθρωπος δεν αμφιβάλει – ο τέλειος άνθρωπος δεν ανησυχεί – ο γενναίος δεν φοβάται.»
Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Κυρ Νοε 04, 2012 9:44 am

Καλησπέρα και πάλι φίλε john

Χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εσένα φίλε john για όλο το ενδιαφέρον που δείχνεις αλλά και της εξηγήσεις που μου δίνεις στα φαινόμενα μου.. Με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και γ’ αυτό δεν φοβάμαι η ντρέπομαι να μοιραστώ κάθε εμπειρία μου.. Αυτό το οποίο ανέφερα ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που το λέω και το γράφω κάπου που εκατομμύρια άνθρωποι μπορούν να δουν και πραγματικά το εύχομαι να το δουν και εύχομαι να γίνουν εκατομμύρια.. Πιστεύω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι η επισκέπτες μας να κρατούν το μυαλό τους ανοιχτό. Και δεν το λέω σαν προαπαιτούμενο μην με παρεξηγήσετε το λέω γιατί εγώ αυτό έκανα και έχω πάρει ειλικρινά χιλιάδες πράγματα από τότε.. Αλλά το κυριότερο που πήρα είναι πίστη στον εαυτό μου και αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει ένας άγνωστος σε έναν άγνωστο.. Θα συνεχίσω να φωνάζω δυνατά και καθαρά γιατί ακόμα και αν όλοι γύρω μου φωνάζουν κάτι άλλο η φωνή μου δεν θα ταιριάξει ποτέ με την δική τους.. Και έτσι αυτή η 1 φωνή θα γίνει ο λόγος που η υπόλοιπες εκατομμύρια φωνές δεν θα έχουν ποτέ αρμονία και κάποιος θα ακούσει αυτό τον απόηχο μέσα στο πλήθος και θα σταματήσει όλο το πλήθος για να βρει ποιος είναι. Τότε εγώ και όλοι οι άλλοι σαν και εμένα δεν θα σταματήσουμε να φωνάζουμε αλλά θα φωνάξουμε με όλη την δύναμη που μας έχει μείνει για να καταλάβουν ότι το εννοούμε..Και θα μας ακούσουν και θα μας βρουν γιατί θέλουμε να μας ακούσουν γιατί θέλουμε να βρεθούμε…

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα φίλε orfius !

Για αρχή, ένα μεγάλο ευχαριστώ, εκ ΄ μέρους όλων των μελών του φόρουμ, για την ευχή σου, περί του αριθμού, που θα ήθελες, τόσο εσύ, όσο και εμείς, να έχει το φόρουμ, για αναγνώστες.

Ακόμα ένα, μεγαλύτερο ευχαριστώ, για την μόνιμα αισθητή φωνή σου, έναντι στο πλήθος κόσμου, που δεν είναι ενήμερο, για την επερχόμενη αλλαγή !

Χαίρομε, που μέσο του φόρουμ, κατάφερες να πάρεις απαντήσεις, άλλες ικανοποιητικές και άλλες όχι, που κάπως, σου κάλυψαν πιθανές απορίες σου, επί των ήδη, παρατεθέντων, φαινομένων, που τόσο εσύ, μοιράστηκες μαζί μας, όσο και άλλα μέλη, του φόρουμ μας.

Συνέχισε να φωνάζεις δυνατά, για όσο περισσότερο μπορείς !

Άλλωστε, το φόρουμ αυτό, φτιάχτηκε, ακριβώς για αυτόν τον λόγω ! Δηλαδή, να μπορεί ο κόσμος με τα φαινόμενα τα οποία έζησε, αλλά και μας παρέθεσε, να φωνάξει για την επερχόμενη αλλαγή.

Όσο περισσότερα φαινόμενα γραφτούν, εντός του φόρουμ, τόσο περισσότεροι θα μπαίνουν για να δουν και κατά συνέπεια, να ακούσουν, αυτήν την φωνή !

Μπράβο ! Κάνατε πολύ, καλή δουλειά παιδιά !

Ευχαριστώ Johnart !

Orfius

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Τρι Νοε 06, 2012 6:11 am

Καλησπέρα φίλε orfius !

Για αρχή, ένα μεγάλο ευχαριστώ, εκ ΄ μέρους όλων των μελών του φόρουμ, για την ευχή σου, περί του αριθμού, που θα ήθελες, τόσο εσύ, όσο και εμείς, να έχει το φόρουμ, για αναγνώστες.

Ακόμα ένα, μεγαλύτερο ευχαριστώ, για την μόνιμα αισθητή φωνή σου, έναντι στο πλήθος κόσμου, που δεν είναι ενήμερο, για την επερχόμενη αλλαγή !

Χαίρομε, που μέσο του φόρουμ, κατάφερες να πάρεις απαντήσεις, άλλες ικανοποιητικές και άλλες όχι, που κάπως, σου κάλυψαν πιθανές απορίες σου, επί των ήδη, παρατεθέντων, φαινομένων, που τόσο εσύ, μοιράστηκες μαζί μας, όσο και άλλα μέλη, του φόρουμ μας.

Συνέχισε να φωνάζεις δυνατά, για όσο περισσότερο μπορείς !

Άλλωστε, το φόρουμ αυτό, φτιάχτηκε, ακριβώς για αυτόν τον λόγω ! Δηλαδή, να μπορεί ο κόσμος με τα φαινόμενα τα οποία έζησε, αλλά και μας παρέθεσε, να φωνάξει για την επερχόμενη αλλαγή.

Όσο περισσότερα φαινόμενα γραφτούν, εντός του φόρουμ, τόσο περισσότεροι θα μπαίνουν για να δουν και κατά συνέπεια, να ακούσουν, αυτήν την φωνή !

Μπράβο ! Κάνατε πολύ, καλή δουλειά παιδιά !

Ευχαριστώ Johnart !

Καλησπέρα φίλε john

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για την αισθητή φωνή μου είναι κάτι που το αισθάνομαι και το κάνω είναι κάτι που με εκφράζει και θα συνεχίσω να φωνάζω με όση δύναμη έχω.. Όταν όλη σου την ζωή κολυμπάς σε μια θάλασσα πιστεύοντας ότι είσαι μόνος. Όταν βρεθεί ένα καράβι και σε μαζέψει το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς την ιστορία σου με τον καπετάνιο και το πλήρωμα του.. Όχι από ανάγκη αλλά από ευγνωμοσύνη…

Ευχαριστώ πολύ

Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Τρι Νοε 06, 2012 9:33 am

Καλησπέρα φίλε john

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για την αισθητή φωνή μου είναι κάτι που το αισθάνομαι και το κάνω είναι κάτι που με εκφράζει και θα συνεχίσω να φωνάζω με όση δύναμη έχω.. Όταν όλη σου την ζωή κολυμπάς σε μια θάλασσα πιστεύοντας ότι είσαι μόνος. Όταν βρεθεί ένα καράβι και σε μαζέψει το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να μοιραστείς την ιστορία σου με τον καπετάνιο και το πλήρωμα του.. Όχι από ανάγκη αλλά από ευγνωμοσύνη…

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα φίλε orfius !

Θα ήθελα να σου πω, ότι με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, για ότι αφορά το παράδειγμα σου, με το καράβι, εσένα και τον καπετάνιο !

Όσο για τα ωραία λόγια σου, θα ήθελα να σου προσθέσω, ( αν μου επιτρέπεις ) το παρακάτω !

Όντως, το ευχαριστώ, δεν λέγεται από ευγένεια, ούτε και για να αποδώσει εύσημα σε κάποιον ! Αντιθέτως λέγεται, επειδή αυτός που το λέει, το νοιώθει, από τα βάθη της καρδιάς του και το κάνει, επειδή θέλει, να δώσει δύναμη σε αυτόν, τον οποίο απευθύνεται, για να μπορέσει να συνεχίσει να πράττει αυτό, για το οποίο εισέπραξε, το ευχαριστώ !

( Ευ = καλή / καλώς επράχθει, Χάριν = αρετή / ευσπλαχνία, καλοσύνη, ευδαιμονία κοκ. Εστί = είναι, σημαίνει κοκ. ).

Άρα, δεν το λέμε για να πούμε ένα είδους μπράβο, σε κάποιον !

Ευχαριστώ Johnart !

Orfius

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Παρ Νοε 16, 2012 6:23 am

Καλησπέρα φίλε orfius !

Θα ήθελα να σου πω, ότι με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, για ότι αφορά το παράδειγμα σου, με το καράβι, εσένα και τον καπετάνιο !

Όσο για τα ωραία λόγια σου, θα ήθελα να σου προσθέσω, ( αν μου επιτρέπεις ) το παρακάτω !

Όντως, το ευχαριστώ, δεν λέγεται από ευγένεια, ούτε και για να αποδώσει εύσημα σε κάποιον ! Αντιθέτως λέγεται, επειδή αυτός που το λέει, το νοιώθει, από τα βάθη της καρδιάς του και το κάνει, επειδή θέλει, να δώσει δύναμη σε αυτόν, τον οποίο απευθύνεται, για να μπορέσει να συνεχίσει να πράττει αυτό, για το οποίο εισέπραξε, το ευχαριστώ !

( Ευ = καλή / καλώς επράχθει, Χάριν = αρετή / ευσπλαχνία, καλοσύνη, ευδαιμονία κοκ. Εστί = είναι, σημαίνει κοκ. ).

Άρα, δεν το λέμε για να πούμε ένα είδους μπράβο, σε κάποιον !

Ευχαριστώ Johnart !

Καλησπέρα φίλε john

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές και για το πραγματικό νόημα.. Αλλά όταν ενα άνθρωπο δεν τον κοιτάς στα μάτια δέν μπορείς να ξέρεις πως πραγματικά αισθάνετε.. Χάρην σε αυτό χρησιμοποιούμε λέξεις όπως το ευχαριστώ η το μπράβο.. Εξάλου δεν έχει πάντα σημασία το νόημα των λέξεων σημασία έχει το πως της χρησιμοποιούμε..

Johnart
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κομάτι από την ζωή μου    Δευ Νοε 19, 2012 7:09 am

Καλησπέρα φίλε john

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές και για το πραγματικό νόημα.. Αλλά όταν ενα άνθρωπο δεν τον κοιτάς στα μάτια δέν μπορείς να ξέρεις πως πραγματικά αισθάνετε.. Χάρην σε αυτό χρησιμοποιούμε λέξεις όπως το ευχαριστώ η το μπράβο.. Εξάλου δεν έχει πάντα σημασία το νόημα των λέξεων σημασία έχει το πως της χρησιμοποιούμε..

Καλησπέρα φίλε orfius !

Φίλε orfius, πιστεύω, ότι είτε, κοιτάμε τον συνομιλητή μας, κατά πρόσωπο, είτε όχι, οι λέξεις που χρησιμοποιούμε, θα πρέπει να αποδίδονται, πάντα σε σχέση, με το νόημα που αυτές επέχουν !
Κάποτε, διάβασα κάτι στο internet, που έλεγε ότι η λέξη λέει, είναι το σκάφος την έννοιας που πρεσβεύει και η έννοια, είναι ο επιβάτης του σκάφους, που κινείται ως αναγνωριστικό, από άνθρωπο σε άνθρωπο ! Δεν ξέρω αν όντως ισχύει, αλλά το βρήκα πολύ έξυπνο και πρωτότυπο !
Θέλω να πιστεύω ότι, δυστυχώς, δεν μπορούμε να είμαστε γνώστες, όλων των εννοιών των λέξεων, που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα μας, αν και θα έπρεπε, γιατί κάτι τέτοιο, θα μας έκανε να λέμε, πολύ λιγότερα…Αλλά και πολύ πιο ουσιώδη πράγματα, αντί να φλυαρούμε χωρίς νόημα.
Εννοείται, ότι ούτε και εγώ βγάζω την ουρά μου απέξω, από αυτό !
Και εγώ φλυαρώ και μάλιστα πολύ, άλλωστε, αυτό φαίνεται και από τα μηνύματα που γράφω, μέσα στο φόρουμ, τα οποία μοιάζουν ατελείωτα !
Συγνώμη για αυτό, αλλά δυστυχώς, έτσι είμαι και έτσι έχω μάθει να γράφω !

Ευχαριστώ Johnart !

Κομάτι από την ζωή μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Διαταράκτης πραγματικότητας :: Θέματα διατάραξης ( κοσμικής, ανθρώπινης ή προσωπικής ) πραγματικότητας :: Τρόποι διατάραξης της πραγματικότητας που ζούμε και φαινόμενα που έχουμε βιώσει-
Μετάβαση σε: